Grafická verzia

Martin Kližan vybojoval prvý singlový titul po ôsmich rokoch

24.9.2012

Slovenský tenista Martin Kližan hneď pri premiérovom finálovom pokuse získal svoj prvý singlový titul na hlavnej profesionálnej úrovni. V nedeľňajšom súboji o trofej vo dvojhre na turnaji ATP World Tour 250 St. Petersburg Open v ruskom Petrohrade zvíťazil nad Talianom Fabiom Fogninim za 69 minút presvedčivo 6:2, 6:3.

Kližan sa stal 6. Slovákom s trofejou nad challengerovou úrovňou po Miloslavovi Mečířovi, Mariánovi Vajdovi, Jánovi Krošlákovi, svojom trénerovi Karolovi Kučerovi a Dominikovi Hrbatom. Posledný menovaný sa radoval zo svojho šiesteho primátu 29. februára 2004 vo francúzskom Marseille, odvtedy trvala slovenská odmlka. Posledným Slovákom vo finále bol Lukáš Lacko - 5. februára 2012 v chorvátskom Záhrebe. Nestačil na Rusa Michaila Južného, ktorého Kližan v sobotu takmer za štyri hodiny prekonal v petrohradskom semifinále. O jeden duel si tým zlepšil svoje doterajšie maximum z júlového rakúskeho Kitzbühelu, kde v semifinále nestačil na Holanďana Robina Haaseho.

Hlavný strojca minulotýždňového bratislavského "záchranárskeho" úspechu v Davisovom pohári proti Portugalčanom Kližan si podľa predbežných nezáväzných prepočtov zlepšil svoj renkingový osobný rekord o dvanásť miest na 33. post. Osemfinalista nedávnych newyorských grandslamových US Open Kližan sa budúci týždeň predstaví v malajzijskom Kuala Lumpure, v 1. kole singlovej súťaže ho čaká Rus Nikolaj Davydenko. V Petrohrade bol aj v semifinále štvorhry po boku Filipa Poláška.

"Som hrdý na to, že som pre slovenský mužský tenis vybojoval prvý singlový titul po ôsmich rokoch. V sobotu som sa cítil veľmi unavený. Mal som v nohách takmer štvorhodinový náročný zápas s Južným a s Filipom Poláškom sme ešte hrali štvorhru. Podarilo sa mi zregenerovať a dnes som sa cítil fit. Myslím si, že som bol na kurte lepším hráčom. Na ďalších turnajoch v tejto sezóne sa pokúsim nadviazať na úspešné vystúpenie v Petrohrade. Ešte neviem, či si dám týždeň pauzu, alebo odletím na ďalší turnaj do Kuala Lumpur," povedal Kližan.

Kližanova cesta za titulom:
1. kolo: Michail Jelgin (Rus./639.) 6:4, 6:3 za 97 minút
2. kolo (osemfinále): Simone Bolelli (Tal./79.) 6:3, 6:3 za 70 minút
štvrťfinále: Ričardas Berankis (Lit./89.) 6:3, 6:2 za 67 minút
semifinále: Michail Južnyj (Rus.-1/29.) 6:7 (11), 6:4, 7:6 (3) za 229 minút
finále: Fabio Fognini (Tal.-4/53.) 6:2, 6:3 za 69 minút

Zdroj: SITA, TASR, 24. septembra 2012