Grafická verzia

Vláda podporí kandidatúru Slovenska na ZOH 2022

25.1.2013

Slovenská vláda podporí spoločnú kandidatúru s Poľskom na usporiadanie Zimných olympijských hier v roku 2022. Na tlačovej besede v Poprade to potvrdil predseda vlády Robert Fico. Oficiálny súhlas by mala vláda vysloviť najneskôr vo februári.

"My do toho pôjdeme. Či ten materiál bude alebo nebude prerokovaný pred mojím stretnutím s poľským premiérom, ak aj nebude prerokovaný vo vláde, určite pánovi premiérovi Donaldovi Tuskovi poviem, že vláda Slovenskej republiky oficiálne podporí túto kandidatúru,“ uviedol Fico.

Na stretnutí s predstaviteľmi regionálnej a miestnej samosprávy Prešovského a Žilinského kraja a zástupcami Slovenského olympijského výboru, Slovenského paralympijského výboru, Slovenského zväzu ľadového hokeja, Slovenskej lyžiarskej asociácie a Štátnymi lesmi Tatranského národného parku vyjadrili všetci zainteresovaní podporu myšlienke spoločnej poľsko-slovenskej kandidatúre na organizáciu Zimných olympijských hier v roku 2022.

Splnomocnenca vlády pre mládež a šport Dušana Galisa poverili, aby spolu s ministrom školstva Dušanom Čaplovičom vo februári predložili na rokovanie vlády materiál, ktorý bude obsahovať prvé východiská k celému projektu, vrátane ekonomických a infraštrukturálnych parametrov, čo všetko by kandidatúra a usporiadanie hier vyžadovali.

"Ak cítime podporu v regiónoch, bude to materiál, ktorý bude smerovať k oficiálnej podpore tejto kandidatúry zo strany vlády Slovenskej republiky,“ povedal premiér.

Olympijské výbory oboch krajín bez podpory svojich vlád by len ťažko uspeli s týmto projektom. Náklady na organizáciu zimných olympijských hier odhaduje premiér na takmer dve miliardy amerických dolárov. Významnú časť z týchto nákladov kryje podľa Fica Medzinárodný olympijský výbor. V prípade Soči je to okolo 900 mil. dolárov. Ostatné výdavky by si poľská a slovenská strana delili podľa odhadov v pomere 7:3 alebo 8:2. 

Na slovenskej strane by sa mohli uskutočniť niektoré lyžiarske disciplíny v stredisku Jasná v Nízkych Tatrách. Hokejové haly v Poprade a Liptovskom Mikuláši by slúžili ako tréningové haly.

"Ak by sme do toho išli, asi bude treba hovoriť o výstavbe nových projektov, ale to je vec dohody a projektov,“ povedal premiér.

Nevyhnutná by bola aj rekonštrukcia popradského letiska a potrebné by bolo vybudovať aj olympijskú dedinu. Podľa premiéra by mala mať kapacitu okolo 1 800 miest. V Poprade by išlo o nové priestory, v Liptovskom Mikuláši by sa dedina mohla umiestniť v priestoroch vojenskej akadémie. Všetky infraštrukturálne projekty by museli zodpovedať aj telesne postihnutým, keďže po zimnej olympiáde by nasledovala zimná paralympiáda. Podľa premiéra by bolo obrovským úspechom, keby sa to Slovensku a Poľsku podarilo. Už samotná kandidatúra bude podľa premiéra veľkou propagáciou Slovenska.

Vláda Poľskej republiky oficiálne podporila kandidatúru mesta Krakov na zorganizovanie Zimných olympijských hier v roku 2022. V tejto súvislosti požiadal poľský predseda vlády Donald Tusk nášho premiéra o vyjadrenie, či má Slovenská republika záujem postupovať spoločne s Poľskom a predložiť spoločný návrh na zorganizovanie ZOH 2022 v Krakove a regióne Vysokých Tatier. Zástupcovia slovenského a poľského olympijského výboru už v októbri 2012 podpísali spoločné Memorandum o príprave kandidatúry Krakov/Tatry na ZOH 2022, v ktorom skonštatovali, že budú spoločne pokračovať v prácach týkajúcich sa projektu a o ich priebehu informovať prezidentov, predsedov parlamentov a vlád oboch krajín.


Zdroj: SITA, 25. 1. 2013