Grafická verzia

Hokejové MS hráčov do 18 rokov

12.4.2013

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov odcestujú na majstrovstvá sveta do Soči bez dvoch útočných opôr - zraneného Juraja Šišku a Martina Rewaya, ktorý odmietol účasť. Tréner Anton Bartánus tak bude mať na turnaji, ktorý odštartuje 18. apríla, k dispozícii 23-členný káder s tromi brankármi a štyrmi kompletnými päťkami.

"Osemnástka" odštartuje na svetovom šampionáte v dejisku zimných olympijských hier 2014 vo štvrtok 18. apríla proti Kanade a v základnej B-skupine sa postupne stretne ešte so Švajčiarskom, Švédskom a Nemeckom.

Štart Šišku zmarilo zranenie v predposlednom prípravnom zápase v Bratislave. Po faule českého hráča skončil s ťažkým pomliaždením krčnej chrbtice v nemocnici.

"Vypadnutie každého hráča základnej zostavy je stratou, najmä keď ide o centra druhej resp. tretej formácie, navyše útočníka s výbornými fyzickými parametrami. Jurajovu pozíciu by mohli prevziať univerzálni hráči či už Matej Paulovič alebo Samuel Petráš," uviedol pre SZĽH tréner Bartánus.

Rewayova absencia prišla nečakane. Útočník Gatineau Olympiques z nižšej zámorskej súťaže QMJHL, kde v prebiehajúcej sezóne nazbieral v 47 dueloch 50 bodov (22+28), totiž odmietol reprezentovať.

Bartánus aj napriek dvom absenciám verí, že jeho zverenci môžu v Soči uspieť: "S výnimkou nevýrazného rozbehu sezóny na Memoriáli Ivana Hlinku, keď sa družstvo iba dávalo dohromady a štartu v Bobrujsku, kde sme skúšali rad nových hráčov, ukazoval tento kolektív trvalý progres, dosiahol rad pekných výsledkov. Chlapci dokázali  viackrát otočiť nepriaznivý vývoj zápasu. Veríme, že vnútorná sila bude motorom aj v Soči."

Po minuloročnom prvenstve v I. divízii MS v Piešťanoch cestuje "osemnástka" na šampionát v pozícii nováčika.

"Chceme zabodovať v každom dueli, ale už podľa mien súperov je jasné, že kľúčovými pre nás budú stretnutia so Švajčiarskom a Nemeckom. Všetko čo urobíme nad plán, bude veľkým úspechom. Cestujeme do Soči s rešpektom, ale nie s roztrasenými kolenami. Pravda, až samotné boje ukážu, ako sa chlapci vyrovnajú s maximálnou náročnosťou i zodpovednosťou. Z trojice spoľahlivých brankárov bude jednotkou Denis Godla. Ako znovu potvrdili našim reprezentantom záverečné súboje s Českom, v našej hre musíme vychádzať zo zodpovednej a koncentrovanej defenzívy. V útokoch máme viacerých šikovných hráčov, musia však zvýšiť dôraz v koncovke," dodal pre SZĽH hlavný tréner.

Nominácia na MS:

Brankári: Denis Godla (HK Spišská Nová Ves), Maroš Mikoláš (MsHK Žilina), Dávid Okoličány (HK Dukla Michalovce).

Obrancovia: Patrik Bačik, Erik Černák, Tomáš Gula (všetci HC Slovan Bratislava), Adrián Sloboda (HK 36 Skalica), Mislav Rosandič (HC `05 Banská Bystrica), Martin Boboš (HC Košice),  Lukáš Dubeň (HK 95 Považská Bystrica/HC 05 B. Bystrica), Matúš Holenda (HK DUKLA Trenčín/HK Trnava).

Útočníci: Samuel Petráš (HC Slovan Bratislava), Timotej Šille  (HK 36 Skalica), Martin Ambroz (HC `05 Banská Bystrica),  Dávid Šoltés (HC Košice), Kristián Horvát (P.H.K. Prešov/HC Košice), Jakub Žilka (HC 07 Detva/HKM Zvolen), Šimon Beták (HC Olomouc / ČR), Peter Cehlárik (Lulea HF /Švéd.), Matej Paulovič (Färjestad BK /Švéd.), Róbert Lantoši (VIK Västeräs /Švéd.), Róbert Varga (HC Vaasan Sport/ Fín.), Dominik Rehák (Victoriaville Tigers/Kan.).

Zdroj: TASR, SITA, 11. 4. 2013