Grafická verzia

Peter Gelle sa teší na novú sezónu

23.4.2013

Už počas nadchádzajúceho víkendu sa pre slovenských rýchlostných kanoistov začne sezóna 2013. Keďže tento mimoriadne úspešný šport nemá na Slovensku zodpovedajúce zázemie a chýba mu aj regulárna dráha, absolvujú v českých Račiciach interné I. kvalifikačné preteky.

Na nich sa bude rozhodovať o tom, kto bude môcť vycestovať na preteky prvých dvoch kôl Svetového pohára v maďarskom Szegede (10. - 12. mája) a českých Račiciach (17. - 19. mája). Svoju pripravenosť bude musieť dokazovať každý, nevyhne sa tomu ani víťaz ankety Kanoista roka 2012 na Slovensku v kategórii kajakárov Peter Gelle.

Po minuloročnom olympijskom sklamaní, keď v Londýne spolu s Erikom Vlčekom skončili v K2 na ôsmom mieste, obaja s Martinom Jankovcom a Jurajom Tarrom v K4 finišovali na šiestej pozícii a z očakávaného útoku na medailové pozície nebolo nič, potreboval čas najmä na ´vyčistenie´ hlavy.

"Pomohla mi predovšetkým moja rodina a známi. Ale aj ďalší nás presviedčali, že naše výkony boli veľmi dobré a ľudí sme potešili. My sme to chápali trochu inak, lebo najmä štvorkajak bol v minulosti zvyknutý na iné pozície. Som rád, že práve týmto prístupom ľudia ukázali ľudský rozmer športu. Bolo to plné emócií, som rád, že z tých pocitov prevládali práve pozitívne emócie. Ako športovci sme všetkým ľuďom za túto podporu veľmi vďační. Pomohli nám sklamanie z Londýna doslova hodiť za hlavu," vravel Peter Gelle ešte v decembri na prevzatí ceny za prvenstvo v spomenutej ankete.

V tom čase už bol v plnej príprave na tohtoročnú sezónu. "Na jeseň som absolvoval sústredenie v Španielsku, ktoré malo regeneračno-rehabilitačný charakter, ale už tam som začal aj s kondičnými cvičeniami. V decembri a januári sme potom naháňali kondíciu najmä na bežkách. Bol som na sústredení v rakúskom Ramsau, potom v Králikoch pri Banskej Bystrici a štartoval som aj na Bielej stope v Kremnici. Napriek tomu musím povedať, že do januára to bolo v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi voľnejšie, bez stresu, bez tlaku,“ pokračoval majster sveta v K2 na 1000 m z roku 2011 v rekapitulácii zimnej prípravy.

Od začiatku februára už začal chodiť na vodu. "Začal som dvojtýždňovým sústredením v Portugalsku, kde boli základom objemové tréningy. Potom to bol trojtýždňový pobyt v španielskej Seville, kde už to išlo aj do rýchlosti. Jazdil som sám. Zimná príprava potom vyvrcholila desaťdňovým sústredením v portugalskom rezorte Montebelo Aguieira Lake," dokončil Peter Gelle sumarizovanie uplynulých mesiacov.

Na poslednom sústredení sa prvýkrát od Londýna posadili spoločne do jednej lode v zostave, v akej v britskej metropole absolvovali olympijské súťaže v K4. "Absolvovali sme niekoľko spoločných tréningov, aby sme chytili spoločný rytmus, cit. To je nesmierne dôležité. Veľmi chceme dokázať, že patríme vyššie, ako to ukázala olympiáda," naznačil svoje priority v roku 2013.

Zatiaľ nevie, či budú dôležitejšie štarty s Erikom Vlčekom v K2 alebo aj Martinom Jankovcom a Jurajom Tarrom v K4. "Program budem spresňovať podľa časového rozpisu jednotlivých podujatí. Chcem jazdiť v oboch lodiach, ale na niektorých pretekoch to nebude možné," necháva všetko otvorené najlepší slovenský kajakár minulého roka.

Vrcholom sezóny budú majstrovstvá Európy v portugalskom Montemor-o-Velho (14. - 16. júna) a majstrovstvá sveta v nemeckom Duisburgu (27. augusta - 1. septembra). "Čaká ma aj niekoľko štartov doma na Slovensku, teším sa aj na ne," uzavrel Peter Gelle.

Zdroj: SITA, 22. 4. 2013