Grafická verzia

Džudistické ME 2013 v Budapešti aj so štyrmi Slovákmi

24.4.2013

Na blížiacich sa majstrovstvách Európy v džude v maďarskej Budapešti sa predstavia štyria slovenskí súťažiaci.

Medzi mužmi v hmotnostnej kategórii do 90 kg zabojuje o medaily Milan Randl, v kategórii do 81 kg budú štartovať Matúš Milichovský a Marián Benkóczky a v ženskej časti turnaja sa predstaví Ivana Komlóšiová (do 63 kg). Slovenská minivýprava na čele s reprezentačným šéftrénerom Rastislavom Mezovským sa postupne presunie do Budapešti ,po vlastnej osi.´

Najväčšou slovenskou nádejou je už tradične účastník lanských olympijských hier v Londýne ,Miňo´ Randl, ktorý na kontinentálnom šampionáte pred dvoma rokmi obsadil piate miesto. Minulý rok na ME neuspel v 3. kole a neumiestnil sa do hodnotenej osmičky.

"Realita je taká, že zväz umožnil štartovať v Budapešti každému, kto čo i len minimálne splnil stanovené kritériá. Žiaľ, v súčasnosti nemáme viac konkurencieschopných borcov. Randl je vo svetovom renkingu na 13. pozícii, v redukovanom európskom ešte vyššie. Takže v Budapešti bude nasadený a má šancu, že v 1. kole dostane papierovo slabšieho súpera. 'Miňo' je naša najväčšia medailová nádej, ale nemáme stanovené konkrétne ciele. Komlóšiová mala v tejto sezóne tiež pár svetlých zábleskov a pokiaľ ide o Milichovského a Benkóczkyho, tí môžu len prekvapiť," povedal v utorok popoludní Mezovský na margo ambícií.

Žreb turnaja sa uskutoční v stredu večer. Podľa itinerára je však jasné, že v piatok zasiahnu do bojov na budapeštianskych tatami Komlóšiová, Benkóczky a Milichovský. Randl absolvuje súboje v ,deväťdesiatke´ až v sobotu. Na ME 2013 môže každá krajina do jednej hmotnostnej kategórie nominovať až dvoch súťažiacich, čo automaticky znamená väčšiu konkurenciu. Maximálne však môže reprezentovať jednu krajinu deväť mužov a deväť žien. "Dá sa predpokladať, že džudistické veľmoci ako Francúzsko či Rusko pošlú na šampionát druhý až tretí sled borcov. Rok po olympiáde to tak býva, že tí najlepší si doprajú dlhší odpočinok. Navyše, špička sa šetrí na augustové majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia v Spojených štátoch amerických," doplnil Rastislav Mezovský.

Nominácia Slovenského zväzu džuda (SZJ) na majstrovstvá Európy 2013 v Budapešti (25. - 28. apríla):

Muži:
Hmotnostná kategória do 81 kg: Marián Benkóczky, Matúš Milichovský
Hmotnostná kategória do 90 kg: Milan Randl

Ženy:
Hmotnostná kategória do 63 kg: Ivana Komlóšiová

Zdroj: TASR, 23. 4. 2013