Grafická verzia

V sobotu valné zhromaždenie SOV a oslavy 20. výročia jeho vzniku

26.4.2013

V bratislavskom hoteli DoubleTree by Hilton sa v sobotu 27. apríla od 9.30 h bude konať 45. valné zhromaždenie Slovenského olympijského výboru (VZ SOV) a popoludní od 15.00 h na rovnakom mieste slávnostné pripomenutie 20. výročia vzniku SOV.

Účastníci 45. VZ SOV sa podľa portálu olympic.sk zoznámia so správou o hospodárení SOV aj so správou dozornej rady SOV za rok 2012, takisto aj so správou o činnosti Slovenskej olympijskej marketingovej, a.s., v minulom roku. Schvália rozpočet SOV na rok 2013. Vypočujú si informáciu o prípravách na ZOH 2014 v Soči a mali by schváliť účasť slovenskej výpravy na týchto hrách, ako aj podporu Slovenska a Slovenského olympijského výboru v procese kandidatúry poľského Krakova na usporiadanie XXIV. zimných olympijských hier v roku 2022.

Na prijatie za čestného člena SOV výkonný výbor navrhuje najstaršieho olympionika zo Slovenska, 90-ročného Jana Matochu. Jeden z bodov programu 45. VZ SOV je aj schválenie zmien Stanov SOV. O tomto bode sa malo rokovať už na novembrovom 44. VZ SOV, ale po pripomienkach ho vtedy prezident SOV František Chmelár dal stiahnuť z programu.

Slovenský olympijský výbor bol síce založený ešte pred vznikom samostatnej Slovenskej republiky - 19. decembra 1992, ale k jeho uznaniu za národný olympijský výbor SR došlo až v priebehu roka 1993. V marci 1993 ho provizórne uznala exekutíva Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na zasadnutí v Atlante a k definitívnemu uznaniu došlo 24. septembra 1993 na 101. zasadnutí MOV v Monte Carle. Najmä z týchto dôvodov sa slávnostné pripomenutie jubilea odložilo z vlaňajšieho decembra na jar.

Na oslavách 20. výročia SOV prisľúbil účasť aj prezident SR Ivan Gašparovič. S prejavmi vystúpia čestný predseda SOV Vladimír Černušák, ktorý stál na čele SOV od jeho vzniku až do augusta 1999, prezident SOV František Chmelár a predseda komisie športovcov SOV Jozef Gönci. V rámci programu je uvedenie do života dvoch publikácií – ,Naše olympijské začiatky´ autorky Márie Mračnovej a ,Slovenské olympijské memorabílie´ kolektívu autorov na čele s Branislavom Delejom. Súčasť slávnosti bude aj odovzdávanie výročných ocenení SOV za rok 2012 a množstva vyznamenaní SOV.

Zdroj: TASR, 25. 4. 2013