Grafická verzia

Slovensko oficiálne podpísalo prihlášku do Soči

30.4.2013

Prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár spoločne s lyžiarom Adamom Žampom oficiálne podpísali prihlášku Slovenska na ZOH 2014 v Soči. Stalo sa tak pri príležitosti pripomenutia si 20. výročia vzniku SOV a 286 dní pred štartom najväčšieho zimného sviatku.

Slovenskú výpravu v Soči by malo tvoriť do 60 športovcov a predstaviť by sa mali v 11 disciplínach šiestich športových odvetví.

"Hokejisti splnili kritéria, biatlonisti by mali mať zastúpenie v počte desiatich športovcov, medzi lyžiarmi počítame s trinástimi. Nebudú chýbať zástupcovia krasokorčuľovania a rýchlokorčuľovania, asi šesť sánkarov a bobisti by mali mať zastúpenie v dvojbobe aj štvorbobe. Som rada, že na Slovensku máme športovcov, ktorí sa venujú svojej práci so zanietením a srdcom," zdôraznila vo svojom príhovore Janka Gantnerová, vedúca slovenskej misie na zimné hry v Soči. 

Predstavitelia SOV však nemajú pred olympijským vrcholom veľké oči: "Úlohou SOV je predovšetkým organizačne zabezpečiť účasť výpravy a v medziach svojich možností prispieť športovcom k zlepšeniu podmienok na ich športovú prípravu. Nestanovujeme si konkrétny cieľ zisku medailí a umiestnení. SOV očakáva od športovcov, že budú príkladne reprezentovať a v súťažiach dosiahnu osobné výkonnostné maximum."

V poradí 22. zimné olympijské hry sa uskutočnia od 7. do 23. februára 2014. Celkovo sa v Soči bude konať 98 súťaží v siedmich športoch a pätnástich disciplínach.

Zlatý medailista zo Slovenska v individuálnych športoch môže získať odmenu vo výške 45-tisíc eur. Za striebro SOV navrhol finančnú prémiu 35-tisíc, za bronz 25-tisíc eur. Za 8. miesto si športovec polepší o 4-tisíc eur. V kolektívnych športoch získa každý člen víťazného tímu 15-tisíc eur (2. miesto 13-tisíc, 3. miesto 11-tisíc).

Zdroj: TASR, 29. 4. 2013