ME do 17 rokov: Slováci remizovali so Švajčiarmi a postúpili na MS

9.5.2013

Mladí slovenskí futbalisti si po triumfe 1:0 nad Rakúskom pripísali v ich druhom vystúpení na ME hráčov do 17 rokov na konto bod po remíze 2:2 s rovesníkmi zo Švajčiarska.

Tím trénera Ladislava Pecka v stredajšom dueli v Žiline prehrával už 0:2, ale Attila Varga a Martin Slaninka sa postarali o zisk cenného bodu, ktorý mužstvo s určitosťou posúva na jesenné MS v SAE.

Slováci od úvodných minút hýrili aktivitou, nešetrili sa v osobných súbojoch a viac sa tlačili dopredu s cieľom streliť gól ako ich súper. V 15. minúte vystrelil tvrdo po zemi Lesniak, ktorého pokus musel švajčiarsky brankár zneškodniť na dvakrát. Na opačnej strane ihriska mohlo zahrmieť po zblokovanej strele Trachsela, no Junas sa vymrštil a loptu vyškriabal na roh. Toto varovanie nevzali Peckovi zverenci vážne a tak v 22. minúte Junas lovil loptu zo siete, keď center z pravej strany prešiel so šťastím až k Trachselovi a ten zavesil nechytateľne do ľavého horného rohu - 0:1. V 28. minúte predviedli domáci peknú útočnú akciu, Haraslín "nabil" Káčerovi, lenže jeho pokus spoza šestnástky letel zhruba meter mimo. O pár sekúnd platilo známe "nedáš-dostaneš". Kadlec nestačil v súboji na De Oliveiru, dovolil mu zbehnúť až do pokutového územia a nacentrovať na voľného Kambera, ktorému zblízka stačilo už iba správne nastaviť nohu - 0:2. Solídne zaplnené tribúny sa napokon potešili z gólu do "správnej" brány v 39. minúte, keď Varga po rohu pretlačil loptu do siete a oživil nádej Slovákov pomýšľať po zmene strán na lepší výsledok.

V 45. minúte striedajúci Čmelík pekne vysunul Haraslína, ktorý ale vystrelil slabo. Slováci sa snažili o vyrovnanie, ale dostávali sa len do náznakov príležitostí. Švajčiari mohli viesť opäť rozdielom dvoch gólov, no v 64. minúte po prečíslení slovenskej obrany vyprášil Hunziker len rukavice Junasa. V 69. minúte si Slaninka zopakoval hviezdny moment z nadstaveného času duelu s Rakúskom, opäť sa vžil do role žolíka a center z pravej strany upratal do siete - 2:2. O dve minúty dostal Trachsel červenú kartu a Slovákom sa naskytla šanca na senzačný obrat. Zápas sa nakoniec skončil remízou, ktorá má rozhodne väčšiu cenu pre Slovákov ako pre Helvétov.

Slováci sú na čele tabuľky A-skupiny so ziskom 4 bodov spoločne so Švédmi, ktorí remizovali v Dubnici 1:1 s Rakúskom. V sobotu 11. mája o 16.30 h znova v Žiline uzavrú skupinové boje práve so Švédskom a ak získajú čo i len bod, postúpia medzi elitné kvarteto.

Hlasy trénerov:
Ladislav Pecko, tréner Slovenska 17: "Išli sme do zápasu so Švajčiarskom dobre naladení po predošlom víťazstve nad Rakúskom. Vedeli sme, že nám remíza zaručuje postup na MS, ale nechceli sme na ňu hrať. Naším cieľom bolo dobre brániť a z brejkov získať vedenie, čo sa nám až do prvého gólu darilo. Potom sme zakrátko inkasovali aj druhý, ale do hry nás vrátil kontaktný gól do šatne. Povedali sme si v polčase, že nemáme čo stratiť. Futbalová kvalita bola viac na švajčiarskej strane, ale som šťastný, že sme ukázali tímový duch a získali vytúžený bod. Za to mojich hráčov obdivujem. Vieme, na čo máme Maťa Slaninku v mužstve. Možno je pre neho lepšie, že nastupuje ako striedajúci hráč. Aj proti Švédom chceme bodovať, aby sme postúpili do bojov o medaily. To už by ma asi chytil infarkt (smiech)..."

Heinz Moser, tréner Švajčiarska 17: "Videli sme zápas, ktorý mal obojstranne intenzívny náboj. Oba tímy chceli vyhrať, my sme viedli už 2:0 a boli sme k bodom bližšie ako súper, ale bohužiaľ sa nám ich nepodarilo získať. Nerozumiem verdiktu štvrtého rozhodcu, ktorý poradil hlavnému, aby vylúčil nášho hráča. V oslabení už to pre nás bolo ťažké a tak musíme byť s bodom spokojní."

Zdroj: TASR, 8. 5. 2013