Grafická verzia

Slovenskí rýchlostní kanoisti v ouvertúre sezóny s dvoma medailami

14.5.2013

Striebro Martina Jankovca s Jurajom Tarrom v K2 na 500 m, bronz Mateja Rusnáka v C1 na 5000 m, celkovo desať umiestnení v TOP 10, osem lodí v B-finále - to je rezultát slovenských reprezentantov v rýchlostnej kanoistike na pretekoch I. kola Svetového pohára, ktoré sa v závere uplynulého týždňa uskutočnili v maďarskom Szegede.

Najpríjemnejším prekvapením bol výkon novozloženej posádky mužského dvojkajaka Martin Jankovec - Juraj Tarr. Najmladší (Jankovec - nar. 25. 8. 1987) a najstarší (Tarr - nar. 18. 2. 1979) člen elitného štvorkajaka sa chceli ,iba porovnať´ s majstrami sveta z roku 2011 na kilometrovej trati Petrom Gellem a Erikom Vlčekom. Napokon bolo z toho pódiové umiestnenie. "Pre mňa je to prvá medaila zo seniorského podujatia v kariére, takže som maximálne spokojný," zareagoval na stupňoch víťazov 25-ročný Martin Jankovec a dodal: "Som rád, že sa krok po kroku zlepšujem a tento výsledok mi to potvrdil."

Pre skúsenejšieho 34-ročného Juraja Tarra to je ďalšia medaila z mnohých, ktoré už má vo svojej zbierke. "Každá ma teší rovnako, nabudí ma to do celej sezóny a dúfam, že nám to vydrží čo najdlhšie. V K2 na päťsto metrov budeme štartovať aj onedlho na Svetovom pohári v Račiciach. Prioritu však bude mať štvorkajak. Ak sa však bude dať a časový plán to umožní, budeme štartovať aj na ostatných podujatiach spolu v jednej lodi," spriadal Juraj Tarr už ďalšie plány.

Matej Rusnák už má vo svojej zbierke úspechov dve striebra zo SP aj bronz z ME. Táto medaila však má preňho mimoriadny lesk najmä preto, že okrem pretekov na 5000 m absolvoval v Szegede aj štarty na 500 a 1000 m a v oboch sa prebojoval až do A-finále. Na ,kráľovskom´ kilometri finišoval na veľmi dobrej piatej pozícii. "Je to pre mňa asi najúspešnejší víkend v kariére, možno bude aj nejaká malá oslava, ale predovšetkým sa treba sústrediť na ďalšie preteky Svetového pohára v českých Račiciach," krotil emócie odchovanec piešťanskej kanoistickej liahne.

Na medailu siahal aj ,olympijský´ štvorkajak v zostave Peter Gelle, Martin Jankovec, Erik Vlček a Juraj Tarr vo finále na 1000 m. Bronz mu napokon unikol o 42 tisícin sekundy (0,042 s), skončil štvrtý. "Veľmi sme chceli a z toho chcenia vyplývajú aj chyby. Ale držali sme sa s najlepšími a to je nateraz pozitívum," hľadal najmä klady prvého spoločného vystúpenia od minuloročnej londýnskej olympiády Erik Vlček.

Veľmi zdatným konkurentom elitnej slovenskej posádke bol aj ,mládežnícky´ štvorkajak s posádkou Marek Krajčovič, Gábor Jakubík, Matej Michálek a Viktor Demin. Dopádloval na piatej pozícii o pol sekundy za prvou slovenskou ,ká-štvorkou´. "Piate miesto je na to, že je to náš prvý Svetový pohár, celkom v pohode. Po víťazstve v rozjazde sme chceli znova prekvapiť, no bolo jasné, že skúsené seniorské posádky pôjdu vo finále oveľa lepšie ako v rozjazdách. Musíme sa takéto štarty naučiť zvládať aj psychicky," videl rezervy vo výkone Gábor Jakubík.

Slovenskí rýchlostní kanoisti v Szegede nesklamali. Viacerí potvrdili, že sú po zimnej príprave schopní držať rovnocenný krok s absolútnou svetovou elitou. V závere začínajúceho sa týždňa na nich čaká ďalšie vystúpenie na vrcholnej scéne. V českých Račiciach sa uskutočnia preteky II. kola SP a pre slovenských seniorských reprezentantov budú mať punc nominačných pretekov na blížiace sa majstrovstvá Európy v portugalskom Montemor-o-Velho (14. - 16. júna).

Zdroj: TASR, 13. 5. 2013