ME 17: Slovensko v semifinále nestačilo na Taliansko

15.5.2013

Slovenskí futbalisti do 17 rokov prehrali na domácich majstrovstvách Európy až v semifinále. V utorok v Žiline zverenci trénera Ladislava Pecka podľahli Talianom 0:2 a zostali pred bránami vytúženého finále.

Slováci si už pred posledným zápasom v základnej A-skupine, ktorú vyhrali pred Švédskom, Rakúskom a Švajčiarskom, vybojovali postup na MS v Spojených arabských emirátoch. Na domácom turnaji prekvapili kvalitnými výkonmi, no napokon zostali bez cenných kovov, keďže duel o bronz sa nehrá a podľa reglementu sa udeľujú len zlaté a strieborné medaily.

Od úvodných sekúnd to bol zaujímavý duel, žiaľ v slovenskej obrane sa veľmi prejavovala absencia suspendovaných zadákov Vavra a Kadleca. Už v tretej minúte utiekol aktívny Vido a na zlatom podnose ponúkol spätnou prihrávkou gól Pugliesemu. Slováci odpovedali v 6. minúte priamym kopom, po ktorom strelili gól, ale rozhodcovia ho neuznali pre ofsajd. V 16. minúte opäť kiksovala obrana hostí, sám na bránu utekal Vido, ale Junas ho zázračne vychytal. Taliani hrali "dospelejší" futbal, boli dôraznejší v osobných útokoch najmä v ofenzíve, lepšie o sebe vedeli a hrali rýchlejšie. V 35. minúte opäť unikol obrancom Vido, Junasa prekonal, no z prázdnej brány vykopol Otrísal. Domáci mohli vyrovnať okamžite, ale Špalekova strela z uhla bola slabšia. Z následnej akcie hostia po opäť obrovskej chybe obrancu Otrísala mali ďalšiu veľkú šancu, keď Vido sa vyše 20 metrov rútil sám na Junasa, no ten ho excelentne opäť zneškodnil.

V druhom polčase sa hneď od začiatku aktívne prejavili Slováci, v 44. minúte krásne, ale tesne vedľa pálil spoza 16-ky kapitán Haraslín. Neujali sa ani individuálna akcia a strela Vestenického v 50. minúte, ani jeho hlavička v 58. minúte. Peckovci boli nasťahovaní na polovici Talianov, no nedarila sa im finálna fáza. A tak Taliani, ktorí trpezlivo čakali na šancu, zvýšili na 2:0 v 64. minúte, keď opäť po chybe v strede slovenskej obrany vo vnútri šestnástky prebral loptu Capradossi a rutinérsky skóroval. V ďalších minútach mali Taliani ďalšie veľké šance, no striedajúci Bonazzoli ani Cerri nepremenili. V závere sa domáci ešte snažili, no ani čestný gól si nedopriali, keď v poslednej minúte Čmelíkovu strelu skvele vyrazil brankár Scuffet, a po ňom pálil vedľa aj Vestenický.

Taliansky víťaz sa v piatkovom finále opäť v Žiline stretne s mladými Rusmi, ktorí si v druhom semifinále poradili so Švédmi až po jedenástkovom rozstrele. V riadnom hracom čase sa zápas skončil 0:0.

Zdroj: TASR, 14. 5. 2013