Marián Ostrčil senzačne vybojoval bronz na pretekoch SP

20.5.2013

Prvú a zároveň aj jedinú medailu pre Slovensko na pretekoch II. kola Svetového pohára v rýchlostnej kanoistike v českých Račiciach celkom nečakane vybojoval Marián Ostrčil v C1 na 5000 m, keď dopádloval do cieľa na bronzovej tretej pozícii. V strhujúcom finiši o tri desatiny sekundy zdolal svojho reprezentačného a oddielového kolegu Mateja Rusnáka, ktorý skončil štvrtý.

"Prekvapil aj mňa. Netušil som, kde Marián je, zrazu len fučal za mnou a zistil som, že ma dobieha," uviedol v cieli pre oficiálnu internetovú stránku Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky (SZRK) Matej Rusnák. "Boli to skvelé preteky, je super, že sme ich okorenili takým tesným slovenským súbojom. Mariánovi blahoželám k medaile, veľmi mu ju želám," dodal odchovanec piešťanskej kanoistickej liahne.

Marián Ostrčil začínal pozvoľna, z poslednej pozície. "Na štarte ma celé pole pretekárov zavrelo a narobilo také vlny, že som musel počkať. Keď sa už dalo pádlovať, začal som všetkých sťahovať," cituje spomínaný zdroj Mariána Ostrčila, ktorý svojho parťáka z tréningovej kanoistickej skupiny v Dukle Trenčín dobehol zhruba v polovici trate a dostal sa pred neho. Poradie si potom ešte raz vymenili a v cieľovej rovinke sa spoločne dostali do ostrého súboja.

Ostrčil napokon uhájil 3. miesto napriek skvelému finišu Rusnáka. "Treba objektívne priznať, že zopár pretekárov z absolútnej špičky tu chýbalo. Z môjho pohľadu ma mimoriadne teší, že som udržal konštantný výkon počas celej trate," dodal skúsený Marián Ostrčil, ktorý už má medaily v tejto disciplíne aj zo šampionátov.

O právo štartu na 5000 m na ME v portugalskom Montemor-o-Velho (14. - 16. júna) sa slovenskí pretekári pobijú na majstrovstvách Slovenska na dlhých tratiach v Novákoch (1. - 2. júna).

Zdroj: SITA, 19. 5. 2013