Slovenky zdolali Grécko a postúpili do 3. kola kvalifikácie MS

27.5.2013

Slovenské volejbalové reprezentantky zvíťazili vo svojom poslednom zápase 1. kola kvalifikácie majstrovstiev sveta v Poprade nad Gréckom 3:1 a stali sa víťazkami E-skupiny. Zverenkyne trénera Miroslava Čadu tak postúpili priamo do 3. kola kvalifikácie, ktoré sa bude hrať v úvode januára 2014. Grécko obsadilo druhé miesto a bude hrať v októbri druhé kolo.

Tréner Čada postavil od začiatku rovnakú zostavu, ktorá v sobotu otočila zápas s Rakúskom. Duel v hľadisku Arény Poprad sledovali aj slovenskí volejbaloví reprezentanti, ktorí si pod Tatry odskočili zo sústredenia v neďalekom Liptovskom Jáne. Slovenské volejbalistky začali veľmi dobre a ujali sa vedenia 4:1, ale Grékyne rýchlo vyrovnali na 5:5 a na prvom technickom timeoute viedli hosťujúce hráčky 8:7. Domáce hráčky potom zásluhou kapitánky Soaresovej zvýšili už na 12:9 a 15:12. Grécko však získalo v koncovke brejk a vyhrávalo 20:18. Pri servise Kóšovej Slovenky vyrovnali na 21:21, ale v dramatickej koncovke setu ťahali za kratší koniec a prehrali ho 25:27.

Úvod druhého setu bol vyrovnaný, obe družstvá sa striedali v tesnom vedení. Hosťujúce hráčky sa potom dostali do mierneho trháku a po dobrom útoku Giotaovej viedli 11:8. Drobňáková dvomi bodmi po sebe znížila na 10:11. Za stavu 11:13 zle doskočila nahrávačka Viestová a musela striedať. Slovenky zlepšili obranu a po dvoch blokoch Crkoňovej vyrovnali na 17:17. V koncovke viedlo Grécko 21:19, ale domáce hráčky získali šesť bodov v rade, druhý set vyhrali 25:21 a vyrovnali na 1:1.

V treťom sete sa ako prvé dostali do trháku hosťujúce hráčky a viedli 9:6. Potom však zablokovala grécky útok Crkoňová, následne dala Giosiová aut a bolo vyrovnané 10:10. Po bloku Soaresovej získali domáce hráčky brejk a viedli 18:16. Potom nevyšiel útok Kuciakovej a bolo už len o bod - 21:20. V koncovke si Grékyne neprihrali Soaresovej servis a Dudová vybojovala prvý setbal. Ten hneď využila blokom Kuciaková a Slovenky vyhrali tretie dejstvo 25:21.

Do štvrtého dejstva vstúpili Slovenky raketovo a viedli 7:1. Domáce volejbalistky mali jasne navrch a svoj náskok navýšili na 13 bodov - 18:5. Slovenky vyhrali štvrtý set jasne 25:11 a tešili sa z postupu do 3. kola kvalifikácie.

Zdroj: TASR, 26. 5. 2013