Grafická verzia

Nádejný žreb kvalifikácie hádzanárok na ME 2014

28.5.2013

Súpermi reprezentácie hádzanárok Slovenska v kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy 2014 v hádzanej žien v Maďarsku a Chorvátsku budú tímy Francúzska, Islandu a Fínska.

Spomenuté kvarteto zaradil nedeľňajší žreb vo Veszpréme, ktorý sa uskutočnil pri príležitosti vyvrcholenia Maďarského pohára žien v tamojšej Veszprém Aréne, do 2. skupiny, kde hre sú dve postupové priečky.

Okrem dvoch usporiadateľských krajín majúcich istotu priamej účasti prejavilo záujem o štart v bojoch o ME 26 tímov, ktoré žreb rozdelil do siedmich skupín - päť so štyrmi a dve s tromi družstvami. Z nasadenia družstiev do výkonnostných košov pred žrebovaním II. fázy kvalifikácie, podľa ktorého figurovali reprezentantky SR v treťom koši, bolo zrejmé, že Slovenky sa môžu dostať na šampionát len cez dvoch kvalitných protivníkov.

V tomto smere neobišli najhoršie, keďže sa vyhli tímom z absolútnej špičky (napr. Nórsko, Čierna Hora,...). Na ostatnom vrcholnom podujatí, ktorými boli ME 2012 v Srbsku, skončili Francúzky deviate a Islanďanky až pätnáste.

"Favoritkami skupiny sú Francúzky. Myslím si, že Islanďanky sú prijateľný a hrateľný súper z II. koša. Boli v ňom aj náročnejší protivníci, ale tiež družstvá, ktoré som si želal viac. Island však nie je súper, ktorého by sme nechceli. Mali sme s ním česť v septembri na turnaji v Chebe (23:22 pre SR, pozn.), štartoval na MS 2011 v Brazílii i ME 2012 v Srbsku. Uvidíme, ako obstojí teraz v dvojzápase play-off o účasť na svetovom šampionáte proti Česku. Poznatkov o súperovi budeme mať dosť. Dôležité bude nestratiť body s Fínskom a potom by sa mohlo o druhom postupujúcom rozhodnúť medzi nami a Islandom," uviedol v rekacii na výsledok žrebu reprezentačný tréner žien SR Peter Sabadka.

Prvé dve kolá sú na programe 23. - 27. októbra 2013, 3. - 4. kolo sa bude hrať 26. - 30. marca 2014 a záverečné dvojzápasy budú 11. - 15. júna 2014. Účasť na kontinentálnom šampionáte v Maďarsku a Chorvátsku (7. - 21. 12. 2014) si vybojujú prvé dva tímy z každej skupiny a skompletizujú počet účastníkov ME na šestnásť.

Zdroj: SITA, 26. 5. 2013