Grafická verzia

V Krakove aj tri zlaté lode z Londýna

29.5.2013

Blížiace sa XIV. majstrovstvá Európy vo vodnom slalome v poľskom Krakove (6. - 9. júna) sľubujú skvelý športový zážitok. V areáli Kolna, ktorý prešiel totálnou rekonštrukciou a zaradil sa medzi najmodernejšie na starom kontinente, sa predstavia vodáci z 24 krajín. V K1 mužov i žien a v C2 sa predstavia úradujúci olympijskí víťazi z Londýna 2004 Talian Daniele Molmenti, Francúzka Emilie Ferová a Tim Baillie s Etiennom Stottom.

Chýbať teda bude iba kanoista Tony Estanguet, ktorý po triumfe v britskej metropole ukončil svoju bohatú športovú kariéru. V štartových listinách však figurujú aj ďalší slalomári, ktorí vedia, ako chutí olympijské zlato - najúspešnejší zberatelia vzácnych kovov s piatimi prepletenými kruhmi v histórii, slovenskí súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci (3 - 0 - 1), i dvojnásobné olympijské víťazky v ženskom kajaku, Češka Štěpánka Hilgertová (Atlanta 1996 a Sydney 2000) a Slovenka Elena Kaliská (Atény 2004 a Peking 2008). Do Krakova sa chystá celá plejáda ďalších medailistov z OH, MS i ME.

Slovensko vyšle do poľského kráľovského mesta 16-člennú výpravu. Bude v nej chýbať Michal Martikán, ktorý už dávnejšie avizoval, že v tomto roku chce štartovať iba na svetovom šampionáte v Prahe. V tíme C1 ho nahradí Jerguš Baďura. V ďalších trojčlenných družstvách už budú štartovať tí, ktorí si miesto v reprezentácii vybojovali v štvordielnej sérii nominačných pretekov začiatkom mája. V C1 žien bude v slovenskom drese štartovať iba Katarína Macová, ďalšie slovenské kanoistky nedosahujú takú úroveň, aby mohli hrať rovnocennú partiu s elitou starého kontinentu. Slováci pôjdu do Krakova v niekoľkých skupinách začiatkom budúceho týždňa.

Vlani na ME v Augsburgu dominovali domáci nemeckí slalomári, ktorí si vybojovali po štyri medaily z každého kovu. Slováci skončili v medailovej bilancii štvrtí s jedným zlatom (3xC1 muži - Michal Martikán, Matej Beňuš, Alexander Slafkovský), jedným striebrom (Pavol a Peter Hochschornerovci v C2) a jedným bronzom (3xK1 ženy - Jana Dukátová, Dana Mannová, Elena Kaliská).

Šampionát v Krakove sa začne vo štvrtok 6. júna večer slávnostným otváracím ceremoniálom v centre mesta. Na druhý deň v piatok absolvujú všetky kategórie kvalifikáciu, semifinále, finále a súťaž družstiev sú potom na programe počas víkendových dní.

Program ME vo vodnom slalome:
6. júna (štvrtok): Slávnostný otvárací ceremoniál (19.30)

7. júna (piatok): dvojkolová kvalifikácia C1 ženy, C1 muži a K1 muži (9.00), dvojkolová kvalifikácia K1 ženy a C2 (15.00)

8. júna (sobota): semifinále C1 ženy, C1 muži a K1 muži (9.00), finále C1 ženy, C1 muži a K1 muži (13.30), súťaž trojčlenných družstiev 3xC1 muži, 3xC1 ženy a 3xK1 muži (16.30)

9. júna (nedeľa): semifinále K1 ženy a C2 (9.00), finále K1 ženy, C2 (12.00), súťaž trojčlenných družstiev 3xK1 ženy a 3xC2 (14.30)

Nominácia SR:
C1 muži: Matej Beňuš (ŠKP Bratislava), Alexander Slafkovský (Dukla Liptovský Mikuláš), Jerguš Baďura (ŠKP Bratislava)

K1 ženy: 1. Jana Dukátová (NŠC Bratislava), Elena Kaliská (Dukla Liptovský Mikuláš), Kristína Nevařilová (ŠKP Bratislava)

C2: Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner, Ladislav Škantár, Peter Škantár (všetci ŠKP Bratislava), Tomáš Kučera, Ján Bátik (Dukla Liptovský Mikuláš)

K1 muži: Martin Halčin, Ján Šajbidor, Jakub Grigar (všetci Dukla Liptovský Mikuláš)

C1 ženy: Katarína Macová (ŠKP Bratislava)

Zdroj: SITA, 28. 5. 2013