Grafická verzia

Minister Čaplovič chce výtržníkom zakázať účasť na športových akciách

29.5.2013

Výtržníkov na športových zápasoch chce štát potrestať tak, že im zakáže účasť na verejných podujatiach. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR to navrhuje v novele zákona o organizovaní verejných telovýchovných podujatí, športových podujatí a turistických podujatí. Podľa novely by sa navyše na rizikových zápasoch mohli podávať len alkoholické nápoje, ktorých obsah alkoholu nie je vyšší ako 3,6 percenta, čo má napríklad 10-stupňové pivo.

"Trest zákazu účasti na verejných podujatiach bude postihovať tú oblasť života páchateľa, v rámci ktorej sa dopustil trestného činu," spresnil hovorca ministra školstva Michal Kaliňák. Novela sprísňuje postih za priestupky diváckeho násilia a priestupkovú recidívu a ako priťažujúcu okolnosť vníma ich konanie v skupine.

Návrh zákona sprísňuje režim organizácie rizikových podujatí, najmä vo vzťahu k futbalu a hokeju. Naopak, uvoľňuje režim organizovania podujatí v najvyšších súťažiach športov, pri ktorých nedochádza k diváckemu násiliu, a v nižších súťažiach všetkých športov. "Pri rizikových podujatiach bude organizátor povinný do sektorov pre priaznivcov hostí zabezpečiť, aby všetky vstupenky boli na meno. V odôvodnených prípadoch môže túto podmienku uplatniť aj na účastníkov podujatia podporujúcich domáce družstvo," informoval hovorca. Účastníkom, ktorí sú rizikoví, či už na základe predchádzajúcich postihov v evidencii informačného systému, alebo na základe ich správania počas premiestňovania na stanici, letisku, čerpacích staniciach, parkoviskách, v baroch, účasť na podujatí nebude umožnená.

Organizátor bude musieť vyčleniť v sektoroch hostí aspoň jeden sektor pre tých účastníkov, ktorí si zakúpili vstupenky vyššej kategórie, a aspoň jednu časť sektora pre účastníkov, ktorí si zakúpili vstupenky nižšej kategórie.

Podľa rezortu sa hranie slovenskej hymny v najvyšších súťažiach v praxi uskutočňovalo skôr výnimočne. Nový návrh preto chce zaviesť, aby sa slovenská hymna hrala povinne na začiatku podujatia, ak ide o medzinárodnú súťaž riadenú medzinárodnou športovou organizáciou (na klubovej úrovni i na úrovni štátnej reprezentácie) alebo ak pôjde o finálové podujatie najvyššej celoštátnej súťaže dospelých (mužov i žien).
Návrh zavádza nový systém odbornej prípravy, vzdelávania a preskúšania hlavných usporiadateľov, bezpečnostných manažérov a usporiadateľov, v ktorom je ťažisko prenesené do oblasti športovej autonómie. Organizátori budú mať povinnosť zabezpečiť pred začiatkom podujatia zaškolenie členov usporiadateľskej služby.

Na príprave novely zákona sa podieľali okrem rezortu školstva aj zástupcovia ministerstva vnútra, ministerstva spravodlivosti, Generálnej prokuratúry SR, Slovenského futbalového zväzu, Slovenského zväzu ľadového hokeja, Združenia miest a obcí Slovenska a ďalších subjektov z verejnej, športovej i akademickej sféry.

"Našou spoločnou ambíciou je vytvorenie takých podmienok, za ktorých budú športoviská dôstojným miestom pre fanúšikov so zmyslom pre fair-play a nebudú slúžiť ako aréna pre ľudí, ktorí športové podujatie vnímajú ako príležitosť na šarvátky," povedal Kaliňák. Rezort školstva zaradil novelu zákona až na mesačnú pripomienkovú lehotu, pretože očakáva vecnú diskusiu k zákonu tak, aby výrazne reguloval negatívne správanie počas športových podujatí.

Zdroj: TASR, 28. 5. 2013