Grafická verzia

Na ME v Španielsku sa predstaví len Richard Vančo a Lukáš Babač

31.5.2013

Prvé tohtoročné seniorské vrcholné podujatie so slovenskou účasťou sa uskutoční v závere týždňa v španielskej Seville, kde sa od piatka do nedele bude súťažiť na majstrovstvách Európy (31. 5. - 2. 6. 2013). Slovensko bude mať skromné zastúpenie jednou loďou. V dvojskife ľahkých váh sa predstaví takisto ako vlani v talianskom Varese duo Richard Vančo - Lukáš Babač z VK Sĺňava Piešťany.

Babač bude na ME štartovať už šiestykrát, absentoval len pri obnovenej premiére kontinentálneho šampionátu v roku 2007. Doteraz získal dve medaily - striebro v roku 2008 v ,ťažkom´ skife a bronz v roku 2010 v skife ľahkých váh. V Seville bude druhýkrát na tomto podujatí súťažiť v dvojčlennej posádke. Do lode sa k 28-ročnému Piešťancovi posadí talentovaný a o 9 rokov mladší oddielový kolega R. Vančo, s ktorým pred necelými troma týždňami dosiahli víťazstvo na 31. ročníku medzinárodnej veslárskej regaty o Pohár SNP v Piešťanoch. Na ME v Španielsku, kde obhajujú lanské 8. miesto z Talianska, budú mať podľa predbežných prihlášok konkurenciu v počte 21 posádok. Rozjazdy i opravné jazdy sú na programe v piatok, semifinálové jazdy v sobotu a finále v nedeľu.

Tradíciu veslárskych šampionátov starého kontinentu obnovili v roku 2007 po 34 rokoch. Na ME 2007 v poľskej Poznani štartovali tri slovenské lode, pričom všetky sa prebojovali do B-finále. Najlepšie napokon skončili Peter Lejko s Ľubošom Podstupkom, ktorí v dvojskife mužov obsadili konečné 8. miesto. V roku 2008 bol v gréckom Maratóne jediným zástupcom SR Lukáš Babač, ktorý bol medzi ,ťažkými´ skifármi druhý. O rok neskôr na šampionáte v bieloruskom Breste mu patrila 4. priečka.

V roku 2010 v portugalskom Montemor-o-Velho skončil Babač tretí v skife ľahkých váh a Barbore Sagovej patrila v rovnakej disciplíne žien 9. pozícia. Predvlani v bulharskom Plovdive obsadili Richard Vančo - Stanislav Gajdošík v dvojskife ľahkých váh 10. miesto, Babač skončil medzi, ťažkým skifármi´ ešte o stupienok nižšie (11.). V talianskom Varese v roku 2012 bolo duo Richard Vančo - Lukáš Babač ôsme v dvojskife ľahkých váh a debutant André Rédr v skife jedenásty.

Zdroj: TASR, 30. 5. 2013