Grafická verzia

Tréner uzavrel nomináciu na ME basketbalistiek

4.6.2013

Tréner slovenských basketbalových reprezentantiek Ivan Vojtko oznámil dvanásťčlennú nomináciu a jednu náhradníčku na majstrovstvá Európy (15. - 30. júna 2013) vo Francúzsku. Hlavný kouč už má takmer jasno aj v základnej zostave, pričom tvrdí, že hlavnými zbraňami jeho zvereniek budú kolektívna hra a dobrá obrana.

 Vojtko mal najväčší otáznik v kádri na poste pivotiek, kde mal pred poslednými prípravnými zápasmi s Japonskom dovedna sedem adeptiek, situáci sa však napokon vyriešila sama. 

"Rozhodli nebasketbalové dôvody. Slovenská basketbalová asociácia nebola schopná dohodnúť sa s agentom Erin Lawlessovej na letenkách, takže som ju musel vyškrtnúť. Regínu Palušnú som videl v akcii, má však veľké tréningové resty, jej koleno nie je v úplnom poriadku a bolo by riziko brať ju na šampionát, čiže pod košom mi zostalo päť dievčat," rozhovoril sa Ivan Vojtko, ktorý na pozície štyri - päť počíta s kvintetom Eva Kmeťová, Anna Jurčenková, Klaudia Lukačovičová, Romana Vyňuchalová a Lucia Krč-Turbová. 

Najväčšie starosti má tréner s obsadením postu strieľajúcej rozohrávačky. "Dopredu som vedel, že s Ivanou Jalčovou, Luisou Michulkovou a Veronikou Černákovou nemôžem počítať, a tak som plánoval 'dvojku' obsadiť Andreou Oravcovou. Miesto by mala isté, ak by normálne trénovala. Uprednostnila však školu. Chcel som mať v kádri 'dvojku' schopnú zaskočiť na pozícii strednej rozohrávačky, čo je vždy dobré, ak napríklad treba zvýšiť zostavu. Na 'dvojke' vedia zaskočiť krídla - trojky, to nie je problém, ale combo rozohrávačka 2-1 mi chýba. Nemáme takúto hráčku, strelkyňu, zakončovateľku, čo sa odzrkadlilo aj v prípravných zápasoch, veď iba v prvom z nich sme prekročili hranicu 70 nastrieľaných bodov. Dievčatá však chválim za ich prístup, dobre bránime, súpera vieme udržať niekde na 50 bodoch, ale chýba nám ľahkosť v útoku. Potrebujeme v ňom zvýšiť efektivitu," pokračoval Vojtko, ktorý má v kádri k dispozícii krídelníčky Luciu Kupčíkovú, Katarínu Tetemondovú, Dominiku Baburovú a Barboru Fabianovú.

"Katarína Pindrochová zostáva trinástou hráčkou, v prípade potreby je pripravená na telefóne, za čo jej ďakujem. Má študijné povinnosti a bude sa individuálne pripravovať v Košiciach," doplnil kouč, ktorý disponuje troma strednými rozohrávačkami - Timeou Sujovou, Zuzanou Brezániovou a Gabrielou Kubatovou.

Slovenky sa znova zídu v Ružomberku, kde budú iba trénovať. "Doteraz to bolo veľmi rozbité, atypické, neideálne, ale je to tak, keď sa začne príprava robiť neskoro. Pred šampionátom by sme ešte 10. a 11. júna mali zohrať dve prípravné stretnutia v Bratislave proti 'béčku' Ruska. Najväčšie plus vidím v tom, že je to dobrý tím, ktorý dobre pracuje na tréningoch. Myslím si, že lepší sme v obrane ako v útoku. Keďže nám chýbajú tie extra strelkyne, tak musíme ísť cestou tímovej hry a zo zabezpečenej obrany. Dievčatá pracujú veľmi dobre a na šampionáte chceme urobiť maximum," zakončil Ivan Vojtko. 

Slovenky na ME 2013 nastúpia v základnej A-skupine vo Vannes proti Čiernohorkám (15. 6.), Ukrajinkám (16. 6.) a Turkyniam (17. 6.).

Nominácia basketbalistiek Slovenska na turnaj 34. majstrovstiev Európy:

Rozohrávačky: Timea Sujová (roč. nar. 1984/výška 172 cm, klub 2012/2013: ŠBK Šamorín), Zuzana Brezániová (1987/168, MBK Ružomberok), Gabriela Kubatová (1984/170, Roche Vendée Basket/Fr.)

Krídelníčky: Lucia Kupčíková (1984/184, Good Angels Košice), Katarína Tetemondová (1988/185, MBK Ružomberok), Dominika Baburová (1991/182, MBK Ružomberok), Barbora Fabianová (1982/185, C.U.S. Cagliari/Tal.)

Pivotky: Eva Kmeťová (1987/188, MBK Ružomberok), Anna Jurčenková (1985/195, BK Brno/ČR), Klaudia Lukačovičová (1990/193, MBK Ružomberok), Romana Vyňuchalová (1986/192, ŠBK Šamorín), Lucia Krč-Turbová (1989/186, Piešťanské Čajky) 

Zdroj: TASR, 3. 6. 2013