Grafická verzia

Tóth si vydýchol, trhlinka nie je vážna

6.6.2013

Namiesto osláv rekordného ôsmeho triumfu na Záhoráckej dvadsiatke v Borskom Mikuláši žil náš najlepší chodec Matej Tóth tri dni v neistote.

Čo mám so svalom? Budem sa môcť nerušene chystať na svetový šampionát v Moskve? Takéto a podobné otázky mu vírili v hlave, keďže na "Búroch" preteky nedokončil. Namiesto 20 kilometrov odšliapal sotva tri. Ďalej ho nepustila bolesť v zadnom stehennom svale na pravej nohe.

Víťaz Svetového pohára 2010 na 50 km a ôsmy v tejto disciplíne na olympijských hrách v Londýne však môže spávať pokojne. Vyšetrenia našťastie ukázali, že zranenie nie je vážne. "Náš externý ortopéd v Dukle Ernest Caban mi urobil sonografiu a objavil približne šesťmilimetrovú mikrotrhlinku a zopár poškodených snopcov a vlásočníc na povrchu svalu. Tvrdí však, že by to nemalo byť nič vážne," vraví s úľavou v hlase Matej Tóth.

Lekári odporučili našej chodeckej jednotke medikamentóznu liečbu a najmä zopár dní oddychu. "Týždeň by mal stačiť," tvrdí Tóth. "Ak pôjde všetko dobre, v sobotu by som mohol začať znova trénovať. Týždňový výpadok, ak sa nestane nič mimoriadne, by nemal nijako ohroziť moju prípravu na majstrovstvá sveta. Nehrozia nijaké resty, ktoré by som potom musel krvopotne dobiehať. Navyše, aj tak som plánoval, že v tomto týždni sa budem ešte len pomaly rozbiehať."

Matej nie je v strese, lebo si uvedomuje, že približne sedemdňový sklz dokáže do dvoch - troch týždňov dobehnúť a najneskôr na júlovom sústredení v talianskych horách v Livigne by už mal zaberať naplno.

Zdroj: Denník Šport, 6. 6. 2013