Grafická verzia

Poľskí organizátori vyhrali nad povodňami, ME v Krakove sa uskutočnia

7.6.2013

14. majstrovstvá Európy v Krakove vo vodnom slalome sa napokon uskutočnia. Na tomto fakte nezmenili nič ani povodne, ktoré ohrozovali celý šampionát.

Orientačne až v štyroch kategóriách z piatich, okrem nevyspytateľného mužského kajaku, majú oprávnené myšlienky na medaily aj Slováci. 

Hlavný rozhodca na ME Slovák Ján Piaček mal tiež dôležité slovo počas rozhodovania, či sa šampionát uskutoční: "Až na porade vedúcich tímov sa všetci dozvedeli, že sa šampionát uskutoční. Voda klesla, asi o meter a prísľub je taký, že jej bude menej. Pomôžu priehrady, vrchná vodu zadrží a do spodnej prebytočná odtečie. Netreba nič urýchľovať, na piatok sa však už naplánoval povinný oficiálny tréning. Počas víkendu to bude naozaj rýchle, my len všetci veríme, že to bude naozaj slalom na divokej, a nie nejakej pokojnej vode na 'oleji'."

Európa zápasí s povodňani, Krakov šampionát v skrátenom programe, ak sa živel opäť nerozbúri, zachráni a 225 slalomárov z 24 krajín necestovalo nadarmo.

V živej pamäti však zostane Krakov rovnako ako Čunovo (ME) i Tacen (MS), kde sa práve veľká voda postarala o zmeny, v Čunove dokonca o odklad ME. V tejto súvislosti sa žiada spomenúť tohtoročné dejisko svetového šampionátu v pražskej Troji, kde si zápavy vyžiadali už značné škody a organizátori budú mať do septembra plné ruky práce, aby zásluhou vyššej moci a sily prírody nezlyhali.

História ME je veľavravná. Pred tromi rokmi na ME v Čunove sa Slováci obohatili o rekordných deväť vzácnych kovov na ME (5-2-2). Dosiaľ nazbierali 69 medailí (33-20-16) a sedemdesiatka by nemala odolať. Pred piatimi rokmi sa v Krakove taktiež bojovalo o tituly na ME a Slovákom doprial obdivuhodnú úrodu siedmich medailí (3-2-2).

Zdroj: TASR, 6. 6. 2013