Grafická verzia

V Kazani bude reprezentovať Slovensko 72 športovcov

11.6.2013

Na 27. Svetovej letnej univerziáde v Kazani (6.-17. júla) bude Slovensko reprezentovať 72 športovcov v 17 športoch. Okrem nich pocestuje do Ruska 28 členov výpravy - tréneri, masér, lekár, rozhodcovia a organizačný tím Slovenskej asociácie univerzitného športu (SAUŠ). Na pondelňajšej tlačovej konferencii o tom informoval prezident SAUŠ Július Dubovský.

"Boli by sme veľmi radi, keby sa naším športovcom podarilo uspieť. Od zväzov sme očakávali, aby do nominácii dali to najlepšie, čo majú. Uvidíme, ako to dopadne. Všetci športovci si určite uvedomujú, že konkurencia je silná," povedal Dubovský a dodal: "Samozrejme, trochu cítiť problémy s financovaním. V neskoršom termíne sme začali zabezpečovať výber leteniek, dopravy a všetko, čo s tým súvisí. Niektoré veci sa predražujú, ale myslím si, že všetko sa nám podarí zabezpečiť tak, ako treba. Určite chceme, aby športovci dostali nejakú časť rozpočtu aj na prípravu."

Slovensko bude mať v Kazani niekoľko horúcich želiezok. Prvenstvo z poslednej univerziády bude obhajovať strelkyňa Monika Zemková, podľa vlastných slov však žiadny tlak zatiaľ nepociťuje. "Pred univerziádou máme ešte Svetový pohár na Cypre, takže momentálne sa na to naplno koncentrujem. Určite bude neskôr cítiť tlak, ale dúfam, že to nebude nič hrozné," povedala Zemková a upozornila, že na LU sa objavuje čoraz väčšia konkurencia: "Svetová univerziáda je na úrovni Svetových pohárov, ME a MS. Dúfam, že sa dostanem do finále, ale bude to veľmi ťažké. Svetová univerziáda je špecifická tým, že je tam veľká konkurencia. Tímy ako Rusko, Čína, Kórea dokážu vytiahnuť študentky, ktoré podávajú vynikajúce výsledky."

Na SLU sa po prvý raz bude súťažiť v 27 športoch, Slováci sa predstavia v 17. Jediný tímový šport budú reprezentovať volejbalistky, ktoré sa v C-skupine stretnú s Čínou, Taiwanom a Severnou Kóreou. "Pre nás je ťažké zatiaľ hovoriť o nejakých cieľoch. Nepoznáme silu týchto tímov. Budeme sa snažiť o dobrý výsledok a napraviť si chuť po neúspešnej baráži na ME. Ciele zatiaľ nemáme žiadne, ale určite sa to postupne počas prípravy vykryštalizuje. Pripravovať sa budeme od 25. júna. Jadro reprezentácie tvoria študentky, takže v takom zložení pocestujeme aj na univerziádu," uviedla členka tímu Miroslava Kuciaková.

Koncom roka (11.-21. decembra) čaká slovenských športovcov aj Svetová zimná univerziáda v Trentine. SAUŠ momentálne rokuje o účasti športovcov na tomto podujatí, podľa prvých odhadov by malo o cenné kovy bojovať 55 zástupcov v ôsmich športoch.

Zdroj: TASR, 10. 6. 2013