Grafická verzia

Premiéra ME v rýchlostnej kanoistike v Portugalsku, SR so skromnými cieľmi

13.6.2013

Od piatka 14. júna do nedele 16. júna sa v portugalskom stredisku Montemor-o-Velho približne 200 km severne od hlavného mesta Lisabon uskutočnia XV. majstrovstvá Európy po ich obnovenej premiére v roku 1997. Prvýkrát v histórii sa európska špička zíde v Portugalsku. Do areálu smeruje podľa organizátorov bezmála 800 športovcov a členov ich realizačných tímov z 29 krajín starého kontinentu.

Slovensko vysiela na šampionát skromnú, iba deväťčlennú výpravu. Sú v nej piati kajakári, dvaja kanoisti a dve kajakárky. Predstavia sa celkovo v deviatich disciplínach. Peter Gelle, Martin Jankovec, Erik Vlček a Juraj Tarr budú štartovať v K4 na 1000 m, Ľubomír Beňo v K1 na 200 m a 500 m, na Mateja Rusnáka čaká C1 na 1000 m a 5000 m, Rastislav Kohút nastúpi v C1 na 500 m a 200 m, Martina Kohlová v K1 na 200 m a Ivana Kmeťová bude skúšať šťastie v K1 na 500 m.

"Majstrovstvá Európy sú síce akýmsi prvým stropom v sezóne, ale v tomto poolympijskom roku nie sú našou prioritou. Chcem, aby sa pretekári viac zamerali na majstrovstvá sveta, ktoré sa na prelome augusta a septembra uskutočnia v nemeckom Duisburgu. Pre mládežníkov bude zasa vrcholom svetový šampionát v Kanade začiatkom augusta," vysvetľoval v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi poriadne zredukovanú nomináciu na šampionát prezident Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky (SZRK) Robert Petriska.

Slovensko je v historickom rebríčku krajín z hľadiska zisku medailí na ME na lichotivom 7. mieste, znamená to, že patrí k absolútnej špičke. Iba raz sa jeho reprezentanti vracali z kontinentálneho šampionátu bez vzácneho kovu. V roku 2004 v poľskej Poznani si nevyskočili na pódium pre elitné trio, ale vybojovali si tam vtedy miestenky na aténsku olympiádu, čo bolo úspechom rovnajúcim sa zisku vzácneho kovu.

Celkovo od spomenutého roku 1997 priviezli domov 36 medailí, z toho 15 zlatých, 12 strieborných a 9 bronzových. Najúspešnejším zberateľom je Michal Riszdorfer, ktorý má vo svojej zbierke 16 medailí s bilanciou 11 - 4 - 1. Rovnaký počet, ale o niečo nižšej hodnoty (10 - 5 - 1), má aj Erik Vlček.

"Aj teraz myslíme na medaily," naznačil ambície slovenskej výpravy prvý muž rýchlostnej kanoistiky v krajine pod Tatrami. Reálne sa dívajúc na zostavu a výkonnosť pretekárov je však zrejmé, že každé umiestnenie v deväťčlennom A-finále bude pre malú výpravu veľkým úspechom.

"Najväčšie šance máme stále v posádkach. V individuálnych disciplínach je to veľmi ťažké. Na Slovensku máme osem slušných kajakárov, ktorí tvoria dve posádky ´ká-štvoriek´. Jedna z nich bude mať vrchol o dva týždne na mládežníckom šampionáte. Žiadať od nich ešte presadenie sa v individuálnych disciplínach by bolo hazardovaním s ich potenciálom," pokračoval Robert Petriska.

Donedávna vlajková loď slovenskej rýchlostnej kanoistiky - mužský štvorkajak už nedominuje na medzinárodnej scéne s takou suverenitou, ako to bolo ešte pred pár rokmi. Posádka v zostave Peter Gelle, Martin Jankovec, Erik Vlček, Juraj Tarr od nie celkom vydareného vystúpenia na vlaňajšej olympiáde v Londýne je akoby v permanentnom kŕči a už má problémy aj na domácej scéne, kde im šliapu na päty mladíci z K4 pretekárov do 23 rokov.

"Oni si uvedomujú, že to, čo doteraz previedli v tomto roku, nie je nič oslnivé. Gelle mal problémy so svojou výkonnosťou. Ani tréneri nevedeli pomenovať príčiny. Na druhej strane si treba uvedomiť, že byť vo vrcholnej výkonnosti už na začiatku mája a udržať si ju do konca augusta je prakticky nemožné," zastáva sa ich prezident SZRK.

Po londýnskej olympiáde si už do spoločnej lode nesadli ani kajakárky Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou. "Dievčatá boli desať rokov spolu, potrebujú si aj od seba navzájom oddýchnuť. Je rok po olympiáde, kedy je čas na vypustenie napätia. Dievčatá sa rozhodli pre singlové disciplíny. Uvidíme, ako sa im bude dariť. Obe majú vo svojich disciplínach na to, aby sa dostali do finále. Mojím želaním je, aby na majstrovstvách sveta štartovali opäť v deblovke," dodal Robert Petriska.

Vlani na ME v chorvátskom Záhrebe získali Slováci dve bronzové medaily a v medailovej bilancii sa zaradili netradične nízko - na 17. pozíciu. Už niekoľko rokov sa o post európskeho lídra bijú Nemci a Maďari.

Zdroj: TASR, 12. 6. 2013