Grafická verzia

Cieľom Sloveniek na ME je postup zo skupiny

13.6.2013

Slovenské basketbalové reprezentantky sa chcú na nadchádzajúcich 34. majstrovstvách Európy pobiť o postup zo základnej skupiny a snívajú o tom, že skončia do 5. miesta, ktoré zaručuje účasť na majstrovstvách sveta. Otázne však je, ako sa na šampionát dokázali prichystať, keďže záverečná príprava trvala iba mesiac a poznačili ju viaceré problémy.

Slovenky odštartujú svoje účinkovanie na kontinentálnom šampionáte v meste Vannes. V základnej A-skupine sa stretnú postupne s Čiernou Horou, Ukrajinou a nakoniec s favoritom skupiny Tureckom. "Najradšej by sme chceli skončiť do 5. miesta a zabezpečiť si účasť na majstrovstvách sveta, ale na druhej strane, môže sa stať, že skončíme už v základnej skupine. Takže žiadne špeciálne ciele si nedávame. Do prvého zápasu ideme s cieľom zvíťaziť a rovnako aj do druhého a tretieho. Verím, že postúpime zo skupiny. Potom sa uvidí. Máme na každého zo súperov, no budú to ťažké zápasy," povedal hlavný tréner Ivan Vojtko.

Jeho zverenkám sa v záverečnej príprave darilo, keď z ôsmich duelov vyhrali až šesť a iba dvakrát ťahali za kratší koniec. Slovenky si zahrali dvakrát so Srbskom, štyrikrát s Japonskom a posledné dve stretnutia s B-tímom Ruska. "Zápasy boli kvalitné a väčšinu sme vyhrali, ale až na šampionáte sa ukáže, či mali súperi takú kvalitu, aby nás preverili proti silným európskym družstvám. Urobili sme maximum, čo sa dalo a som celkom spokojný. Jediným nedostatkom zostali naše krátke výpadky, no dúfame, že budú kratšie ako v minulosti a že ich budú mať aj súperi. Naša sila bude tak ako vlani v kolektíve a dúfam, že najmä dobrou obranou vykompenzujeme menej skúseností," pokračoval Vojtko.

"Do prípravy sme dali všetko, čo v nás bolo. Myslím si, že sme dobre pripravené a máme dobrý kolektív. Náš najkrajší sen by bol dostať sa do piateho miesta a postúpiť na majstrovstvá sveta," pridala krídelníčka a kapitánka slovenského výberu Lucia Kupčíková.

Príprava slovenských reprezentantiek nebola vôbec ideálna. Okrem toho, že sa posunula a trvala iba mesiac, vyskytlo sa množstvo nedostatkov. Na začiatku to bol problém s poistkami, pre ktoré chceli hráčky opustiť tréningy, potom problémy s rozhodcami a vrcholom boli dva záverečné prípravné zápasy proti ruskému ,B-čku´. Tie sa odohrali v nedôstojných podmienkach na podujatie medzinárodnej úrovne v Športovej hale na Domkárskej ulici. "Boli sme do toho zatiahnuté a veľmi sme to pociťovali. Aj keď sme sa od toho snažili odosobniť, nedalo sa to. No myslím si, že nakoniec nás to v tíme tak nejako viac spojilo," uviedla Kupčíková.

Nedostatky súvisia s celkovou zlou situáciou v Slovenskej basketbalovej asociácii, ktorá má dlhodobo veľmi veľké finančné problémy.

Nedostatky súvisia s celkovou zlou situáciou v Slovenskej basketbalovej asociácii, ktorá má dlhodobo veľmi veľké finančné problémy. "Alfou a omegou problémov sú samozrejme peniaze, ale svoje zohrala aj poddimenzovanosť sekretariátu, ktorý mal zabezpečiť prípravu reprezentácie. Aj preto som veľmi rád a chcem sa veľmi poďakovať všetkým hráčkam, že boli ochotné trénovať a reprezentovať Slovensko na majstrovstvách Európy," uviedol prezident SBA Jaroslav Janáč.

Na poslednú chvíľu sa zmenil odchod reprezentantiek do Francúzska z dôvodu štrajku letových dispečerov Air France. Členovia družstva si budú musieť privstať a z Domu športu vyrazia autobusom do Viedne vo štvrtok už o 3.30 h, pričom odlet do Paríža je naplánovaný na 6.15 h. "Pre štrajk sme museli posunúť odlet. Viem, že tí, čo začali cestovať už včera, sú rozbehaní rôzne po letiskách. Takže situácia je vážna a momentálne to idem riešiť," dodal Janáč.

Záverečná nominácia basketbalistiek SR na 34. ME vo Francúzsku (15. - 30. júna 2013):

Rozohrávačky: Timea Sujová, Zuzana Brezániová, Gabriela Kubatová

Krídelníčky: Lucia Kupčíková, Katarína Tetemondová, Dominika Baburová, Barbora Fabianová

Pivotky: Eva Kmeťová, Anna Jurčenková, Klaudia Lukačovičová, Romana Vyňuchalová, Lucia Krč-Turbová

Zdroj: TASR, 12. 6. 2013