Grafická verzia

Na ME kvarteto Slovákov aj s medailovými ambíciami

14.6.2013

Od piatka do nedele sa v tureckom letovisku Alanya uskutočnia majstrovstvá Európy v triatlone. Slovensko budú reprezentovať štyria pretekári. V kategórii mužov - elite sa okrem slovenskej jednotky Richarda Vargu postaví na štart aj Lukas Šiška. Druhý menovaný si časť nákladov na svoju účasť hradí z vlastných prostriedkov.

V rovnakej pozícii cestuje na juh Turecka aj Mira Bednarovičová, ktorá nastúpi v kategórii žien - elite. Ak by obaja dosiahli kvalitný výsledok, náklady im Slovenská triatlonová únia (STÚ) uhradí. Štvrtou nominovanou je juniorka Ivana Kuriačková.

"Boli by sme radi, keby Richard Varga na šampionáte zaútočil na slovenské historické výsledkové maximum, ktoré zatiaľ patrí Pavlovi Šimkovi z roku 2008, keď skončil v portugalskom Lisabone šiesty. Vysoké ambície môže mať aj Ivana Kuriačková. Momentálne sa síce trochu zdravotne trápi, ale pri súčasnej výkonnosti a forme môže myslieť aj na medailu," naznačil ambície slovenskej minivýpravy prezident STÚ Jozef Jurášek.

Už v piatok sa uskutočnia preteky junioriek (12.00 h SELČ) a žien - elite (15.00). Ivana Kuriačková bude mať ako líderka juniorského rebríčka na starom kontinente štartové číslo 1, Mira Bednarovičová bude v 39-člennom štartovom poli s číslom 38.

V sobotu bude o titul majstra Európy bojovať v kategórii elite (14.00) 61 mužov. Richardovi Vargovi patrí podľa rebríčkového postavenia štartové číslo 6, Lukas Šiška bude mať 49. Varga vlani na ME pretekárov do 23 rokov v španielskom Aquilase získal striebornú medailu. Tento rok bude po prvý raz súťažiť v kategórii elite.

V nej sú úradujúcimi šampiónmi Javier Gómez zo Španielska a Švajčiarka Nicola Spirigová. Ani jeden z nich však tentoraz v štartových listinách nefiguruje.

Nominácia SR na ME - Alanya (Turecko):
MUŽI: Richard Varga, Lukas Šiška
ŽENY: Mira Bednarovičová
JUNIORKY: Ivana Kuriačková

Program ME (začiatky pretekov sú v SELČ):
14. júna (piatok): juniorky (12.00), ženy - elite (15.00)
15. júna (sobota): juniori (11.00), muži (14.00)
16. júna (nedeľa): miešané štafety juniorov (7.00), miešané štafety elite (9.00)

Zdroj: TASR, 13. 6. 2013