Slováci nedali Dánom šancu a vyhrali 3:0

14.6.2013

Slovenskí volejbaloví reprezentanti začali 10. ročník Európskej ligy víťazstvom. Na úvodnom turnaji A-skupiny vo Viedni vyhrali zverenci trénera Štefana Chrtianskeho vo štvrtok nad Dánskom 3:0. V piatok sa od 18.00 stretnú s domácim Rakúskom.

Slováci sa dostali do brejku po ese Michaloviča a viedli 3:1. Zverenci trénera Chrtianskeho mali od začiatku navrch, lepšie podávali a bránili a postupne si vypracovali už štvorbodový náskok 10:6. Dáni mali problém sa presadiť cez perfeknú slovenskú obranu a po bloku Michaloviča bolo už 11:6. Slovákom výborne fungoval príjem a nahrávač Zaťko, ktorý dostal šancu v základe, tak mohol hrať variabilne cez kolíky aj stredom. Navyše tlačili Slováci aj servisom, po výbornom podaní Zaťka dokončil na sieti úlohu Piovarči a bolo už 18:12. Prvý set bol jasne v réžii favorita, dejstvo ukončil Michalovič a Slováci ho vyhrali 21:15.

V úvode druhého setu sa dostali do vedenia 4:2 Dáni po bloku Thomsena. Slováci ale rýchlo vyrovnali po Kohútovom úspešnom útoku stredom siete. Severania opäť viedli o dva body, ale po skvelej kombinácii Zaťka s Chrtianskym bolo 8:8. Pokračovalo sa bod po bode, na technickom timeoute viedli Dáni 12:11. Slováci sa dostali po dlhšom čase do vedenia zásluhou výborného servisu Kohúta - 14:13. Vyrovnaný boj pokračoval, ani jeden tím si nedokázal vypracovať brejk. V koncovke sa však dostali do trháku Dáni po bloku Thomsena a Michalovičovom útoku do antény - 17:19. Time Slovensko. Slováci urobili side-out, miesto Piovarčiho prišiel na servis Masný a dánsky útok zablokoval Kohút - 19:19. To isté sa zopakovalo aj po dánskom oddychovom čase a Slováci mali setbal! Hneď prvý využil Chrtiansky a slovenskí volejbalisti po skvelom finiši viedli 2:0.

Povzbudení z koncovky setu pokračovali Slováci výborne aj v treťom. Pri servise Chrtianskeho si vybojovali brejk a neskôr po ese Patáka vyhrávali už 9:6. Následne sa parádnym blokom prezentoval Chrtiansky a dánsky kouč si za stavu 10:6 pre Slovákov vypýtal timeout. Slováci si držali štvorbodový náskok a bez problémov mierili za hladkým víťazstvom. Tretí set ukončil Chrtiansky, Slováci ho vyhrali 25:16 a celý duel zaslúžene 3:0.

Štefan Chrtiansky, tréner SR: "Sme radi, že sme vyhrali v troch setoch, pretože štart do turnaja je dôležitý. Podali sme normálny výkon, je tam ešte čo zlepšovať. Chýbala nám stabilita na servise, ostatné činnosti boli na slušnej úrovni. Dobre sme útočili a začal nám fungovať aj blok, čo je dôležité. Ďalšie zápasy budú určite náročnejšie, viac očakávam aj zajtra od Rakúšanov a na záver nás čaká Belgicko. Dáni hrali tak, ako sme očakávali, sústredili sme sa na ich hlavných útočníkov Ditlevsena a Knudsena a vyšlo nám to najmä v koncovke druhého setu."

1. turnaj EL vo Viedni - Budocenter:
Slovensko - Dánsko 3:0 (15, 19, 16)

Zápas trval: 60 minút. Rozhodovali: Zdraveski (Mac.), Tillmann (Maď.), 100 divákov.

SR: Zaťko, Michalovič, Kohút, Paták, Piovarči, Chrtiansky ml., libero Ondrušek (Javorčík, Masný, Kašper). Tréner: Š. Chrtiansky.

Dánsko: Jacobsen, Ditlevsen, Knudsen, Christiansen, Huss, Thomsen, libero Mikelsons (Olufsen). Tréner: F. Sturm.

Zdroj: TASR, 13. 6. 2013