Grafická verzia

Varga s Kuriačkovou v Turecku nenaplnili ambície

19.6.2013

Veľké slovenské očakávania štvorčlennej výpravy na víkendových ME v triatlone v tureckej Alanyi sa zmenili na rozčarovanie. Nádeje, dokonca aj medailové, sa spájali najmä s Richardom Vargom, úspešným slovenským olympionikom a juniorkou Ivanou Kuriačkovou. Kuriačková ale skončila na 24. mieste a ani zďaleka sa nepriblížila k historickému slovenskému maximu, piatemu miestu Magdy Stovíčkovej. A Varga po tradične dobrom plávaní a výbornom štarte do cyklistickej časti nakoniec predčasne skončil.

Defekty nie sú v cyklistike ničím výnimočným. Teraz však bolo horšie to, že vo vyhradenom servisnom priestore, kde mal mať Varga pripravené náhradné kolesá, nič nenašiel. Kolesá tam podľa dohovoru s Vargom mala nechať reprezentačná trénerka Marika Kuriačková. "Je to nafúknutý problém. Samozrejme, že to nechcem zľahčovať, chyba to bola a veľká. Žiadnu senzáciu za tým by som ale nehľadal, jednoducho prišlo k chybe, ktorá sa už viackrát nemôže zopakovať," povedal na utorňajšej tlačovej konferencii pre TASR prezident Slovenskej triatlonovej únie (STÚ) Jozef Jurášek. Z inkriminovanej situácie vyplynuli aj isté ponaučenia. "Richard bude mať na všetkých ďalších oficiálnych podujatiach svojho človeka špeciálne pri sebe a my sa budeme snažiť, aby mal potrebný servis zabezpečený, tak ako je to treba."

Celá situácia, ktorá v Alanyi vznikla, mrzela aj trénerku Mariku Kuriačkovú. "Prišlo tam k zlyhaniu komunikácie. My sme sa síce dohodli, že ja mu tie kolesá zoberiem, ale on nemal svoje vlastné. Mala som ich dostať od Mirky Bednarovičovej a práve tam prišlo k zlyhaniu komunikácie," povedala Kuriačková a dodala: "Problém vidím v tom, že pretekár musí mať svoje kolesá a keď ich prinesie trénerovi, alebo vedúcemu, tak ten nemá problém zobrať ich do depa. Varga náhradné nemal. A teraz je veľmi ťažko polemizovať, ako by Richard skončil, keby k výmene kolesa prišlo. Asi by vypadol z prvej 9-člennej skupiny a je otázne, či by stihol tú druhú 20-člennú skupinu. Možno áno a ak by to stihol, tak je zase otázne, na akom mieste by dobehol. Tipujeme, možno na 20.- 25. mieste, ale to sú len špekulácie, čo ja nechcem."

Prezident STÚ si od vystúpenia slovenskej ekipy v krajine polmesiaca sľuboval viac. "Išli sme tam s vyššími ambíciami. Dve umiestenia, ktorými sa hrdíme a to je šieste miesto Pavla Šimka z Portugalska v roku 2008 a piate miesto juniorky Magdy Stovíčkovej ešte z roku 1992, boli v tomto roku prekonateľné. Preto mrzí, ako sa to všetko skončilo, žiaľ prispela k tomu aj smola a chýbajúce šťastie. Kým Ivanka už nebude mať šancu to napraviť, pretože prejde do inej kategórie, Rišo Varga, som o tom presvedčený, to ešte viackrát odčiní," zakončil Jurášek.

Zdroj: TASR, 18. 6. 2013