Grafická verzia

ME: Slovenky do Lille bez víťazstva, no s chuťou pobiť sa o štvrťfinále

19.6.2013

Slovenské basketbalové reprezentantky splnili základný cieľ, ktorý si stanovili pred odchodom na majstrovstvá Európy do Francúzka - postúpili zo základnej skupiny.

Do ďalšej fázy si síce nepreniesli ani jedno víťazstvo, flintu do žita však nehádžu a chcú sa pokúsiť prebojovať do štvrťfinále. V Lille im budú stáť v ceste Španielsko, Taliansko i Švédsko.

Zverenkyne trénera Ivana Vojtka si zabezpečili postup zo základnej A-skupiny vďaka triumfu nad Ukrajinou 75:68. "Ten zápas sme zvládli výborne. Teší nás to o to viac, že bol postupový. Predviedli sme naozaj kvalitný basketbal, asi najlepší za tie dva roky, čo som pri mužstve," pochvaľoval si hlavný kouč. S ďalšími dvoma duelmi už taký spokojný nebol.

"Prvý bol taký zmiešaný. Proti veľmi skúsenej Čiernej Hore sme hrali dobre až do takej 25. minúty. Nehovorím, že sme záver úplne zbabrali, ale ukázali sa ich kvality a skúsenosti. V poslednom proti Turecku, keď sme mali už istý postup, sme chceli predviesť dobrý výkon, no vypálilo to naopak. Bojovali sme, o čom svedčí dobrá obrana a málo inkasovaných bodov, no útočná fáza a práca s loptou nám nešli. Tým pádom sme dali málo bodov a výsledok je dosť negatívny. Pri priemernej úspešnosti sa dalo prehrať o desať bodov, čo by bolo proti Turecku pomerne slušné, pretože je to tím, ktorý bude hrať o medaily."

Slovenky sa v utorok presunuli vlakom z Vannes do Lille, kde sa spoja s trojicou tímov, ktoré postúpili z B-skupiny. Z nej napokon neprešli ďalej obhajkyne titulu Rusky. "Skupina, s ktorou sa spájame, je jasne najsilnejšia. Myslel som si, že to bude tá naša, no mýlil som sa. Vypadlo z nej Rusko, posledný majster Európy, ktorý mal veľmi dobrý tím, neporovnateľný dajme tomu s naším. To svedčí o sile tej skupiny," zhodnotil Vojtko.

"U Španielska a Talianska tá kvalita neprekvapuje, ale Švédsko urobilo v posledných rokoch veľký výkonnostný skok dopredu. Nemajú špičkové európske kluby, no je to založené na dlhodobej koncepcii a práci s mládežou. Všetky hráčky sú výborne pripravené. Nemajú slabinu a dokážu hrať vo vysokom tempe celý zápas na všetkých postoch. To im umožnilo zdolať Rusky, ktoré majú oveľa skúsenejšie hráčky," pokračoval.

Slovenky odštartujú účinkovanie v osemfinálovej E-skupine vo štvrtok 20. júna o 14.00 h duelom proti Španielkam - víťazkám základnej B-skupiny. V sobotu 22. júna o 14.00 si zmerajú sily s Taliankami a v pondelok o 16.30 nastúpia proti Švédkam. Keďže si do šesťčlennej tabuľky nepreviezli ani jednu výhru a figurujú na poslednej priečke, na postup potrebujú dve víťazstvá.

"Prvý zápas bude najťažší. Španielky hrajú veľmi dobre. Majú niekoľko naozaj skúsených hráčok cez 30 rokov, ktoré už dlhé roky hrajú Euroligu. Navyše aj dve superhviezdy Albu Torrensovú, ktorá je asi najtalentovanejšia krídelníčka v Európe a Sancho Lyttleovú, asi najlepšiu pivotku, čo som tu videl. Šance si dávame v zápasoch proti Taliansku a Švédsku. V nich sa pokúsime uhrať dve víťazstvá, ktoré potrebujeme na postup. Urobíme pre to všetko," načrtol cestu do štvrťfinále.

Druhá osemfinálová skupina odštartuje o deň skôr 19. júna vo Vendespace. V "F-ku" sú najväčšie favoritky Francúzky, ktoré si zo základnej skupiny v Trelaze preniesli dve jednoznačné víťazstvá a impozantné skóre 155:79. Dobre to majú rozohrané aj Bielorusky a o štvrťfinále zabojujú ešte Česko, Veľká Británia, Chorvátsko a Srbsko.

Z dvoch šesťčlenných osemfinálových skupín sa do vyraďovacích bojov prebojujú po štyri najlepšie družstvá, posledné dve v skupinách vypadávajú. Štvrťfinále sa hrá krížovým spôsobom a neúspešné tímy si zahrajú aj o konečné umiestnenie.

Zdroj: TASR, 18. 6. 2013