Grafická verzia

Vodný slalom - SP: Do Cardiffu 16 Slovákov

20.6.2013

V závere týždňa sa vo waleskom Cardiffe začína nový ročník Svetového pohára vo vodnom slalome. Celkovo bude mať päť dielov, finále bude rovnako ako vlani v slovenskom Čunove.

Slováci už sú v dejisku úvodných pretekov. V nominácii prišlo oproti nedávnym majstrovstvám Európy v Krakove k jedinej zmene - v C1 mužov nastúpi namiesto Jerguša Baďuru jeho oddielový kolega z bratislavského ŠKP Karol Rozmuš. Znamená to, že v Cardiffe bude mať Slovensko 16 pretekárov, ktorí sa predstavia v 13 lodiach - s výnimkou C1 žien vo všetkých kategóriách po tri lode. Nevyužije tak naplno možnosť štartu štvrtého mužského singlkanoe.

"Organizačne je to tu na podstatne inej úrovni, ako to bolo na majstrovstvách Európy v Krakove. Všetko klape, podmienky sa nemenia. Azda by sme prijali trochu teplejšie počasie, ale v stredu sa už ortuť v teplomeroch začala šplhať k dvadsiatke a to už je príjemné," povedal vedúci slovenskej výpravy Róbert Orokocký.

Po príchode do dejiska pretekov čakalo na slalomárov jedno mimoriadne príjemné prekvapenie. "Keď sme tu boli vlani, tiekla v kanáli kalná hnedá voda. Teraz je nádherne zeleno-modrá. Neviem, ako sa to prevádzkovateľom podarilo. Chlór alebo inú dezinfekciu v nej necítiť. V takejto vode je radosť jazdiť," nadchýnal sa vynovenou tvárou areálu šéf slovenského tímu.

Program postavili organizátori veľmi netradične. V piatok sú na programe kvalifikácia a semifinále C1 muži, C1 ženy a K1 muži, v sobotu predpoludním finále týchto troch kategórií, popoludní a podvečer kvalifikácia a semifinále zvyšných kategórií K1 ženy a C2 muži. V nedeľu potom najskôr finále kajakárok a debloviek a na záver súťaž družstiev. "Medzinárodná kanoistická federácia chystá nejakú novinku v tímových súťažiach. Sám ešte neviem, čo to bude, vieme iba, že to nemajú byť klasické hliadky. Všetko sa máme dozvedieť na mítingu vedúcich výprav v stredu večer," uzavrel Róbert Orokocký.

Alexander Slafkovský bude v C1 v tomto roku obhajovať svoj minuloročný celkový triumf. Okrem neho sa zo Slovákov na medailových priečkach vlani umiestnili aj bratranci Ladislav a Peter Škantárovci (2. miesto v C2), Jana Dukátová (3. v K1) a Matej Beňuš (3. v C1).

Program SP 2013 vo vodnom slalome:
21. - 23. júna - Cardiff (Wales)
28. - 30. júna - Augsburg (Nem.)
5. - 7. júla - Seu d´Urgell (Šp.)
16. - 18. augusta - Tacen (Slovin.)
23. - 25. augusta - Čunovo (SR)

Nominácia SR na preteky SP v Cardiffe:
C1 muži: Matej Beňuš (ŠKP Bratislava), Alexander Slafkovský (Dukla Liptovský Mikuláš), Karol Rozmuš (ŠKP Bratislava)

K1 ženy: 1. Jana Dukátová (NŠC Bratislava), Elena Kaliská (Dukla Liptovský Mikuláš), Kristína Nevařilová (ŠKP Bratislava)

C2: Pavol Hochschorner - Peter Hochschorner, Ladislav Škantár - Peter Škantár (všetci ŠKP Bratislava), Tomáš Kučera - Ján Bátik (Dukla Liptovský Mikuláš)

K1 muži: Martin Halčin, Ján Šajbidor, Jakub Grigar (všetci Dukla Liptovský Mikuláš)

C1 ženy: Katarína Macová (ŠKP Bratislava)

Zdroj: TASR, 19. 6. 2013