Grafická verzia

Vodný slalom - SP: V Augsburgu 17 Slovákov a 14 lodí

27.6.2013

Po trojročnej pauze, ale celkovo už po 21. raz sa v nemeckom Augsburgu uskutočnia preteky Svetového pohára vo vodnom slalome.

V miestnom Eiskanali vybudovanom pre olympijské hry v roku 1972 v neďalekom Mníchove ako vôbec prvý umelý vodnoslalomársky kanál na svete sa od piatka do nedele na pretekoch II. kola tohtoročnej päťdielnej edície predstaví takmer kompletná svetová špička.

Slováci sa presunuli do starobylého bavorského mesta z waleského Cardiffu, kde absolvovali minulý týždeň úvodné preteky nového ročníka SP. V Augsburgu sa k nim pridal aj singlkanoista Jerguš Baďura. Znamená to, že na štarte sa objaví až 17 slovenských pretekárov v 14 lodiach, s výnimkou C1 žien, kde štartuje iba jedna kanoistka, slovenská výprava naplno využije kvóty určené pre jednotlivé kategórie. V C1 mužov má vďaka minuloročnému triumfu Alexandra Slafkovského možnosť postaviť až štyroch pretekárov. V Cardiffe si slovenskí slalomári vypádlovali päť medailí (bilancia 2 - 2 - 1) a napravili si tak trochu pošramotenú reputáciu z nedávnych majstrovstiev Európy v Krakove, odkiaľ sa vrátili iba s dvoma vzácnymi kovmi (1 - 0 - 1).

V Augsburgu budú chcieť potvrdiť, že stále patria medzi absolútnu svetovú špičku. V tamojšom Eiskanali to však nebudú mať jednoduché. Domáci Nemci tam poznajú každý detail a práve tie zvyknú v nesmierne vyrovnanej konkurencii rozhodovať. Už z Cardiffu si priviezli štyri zlaté medaily a doma určite nebudú chcieť vysoko nasadenú latku podliezať. Dve zlaté, štyri strieborné a jeden bronz ozdobili pred týždňom aj pretekárov Veľkej Británie, ktorí sa vytrvalo tlačia medzi elitu. Netreba zabúdať na silných Čechov, Francúzov, Slovincov, ale aj Poliakov, Rusov a do Európy určite neprišli iba na výlet Američania či Austrálčanky.

Nominácia SR na preteky II. kola SP v Augsburgu:
C1 muži: Matej Beňuš (ŠKP Bratislava), Alexander Slafkovský (Dukla Liptovský Mikuláš), Jerguš Baďura, Karol Rozmuš (obaja ŠKP Bratislava)

K1 ženy: 1. Jana Dukátová (NŠC Bratislava), Elena Kaliská (Dukla Liptovský Mikuláš), Kristína Nevařilová (ŠKP Bratislava)

C2: Pavol Hochschorner - Peter Hochschorner, Ladislav Škantár - Peter Škantár (všetci ŠKP Bratislava), Tomáš Kučera - Ján Bátik (Dukla Liptovský Mikuláš)

K1 muži: Martin Halčin, Ján Šajbidor, Jakub Grigar (všetci Dukla Liptovský Mikuláš)

C1 ženy: Katarína Macová (ŠKP Bratislava)

Program pretekov II. kola SP v Augsburgu:
28. júna (piatok): kvalifikácia C1 muži, K1 muži, C1 ženy (1. kolo 9.00, 2. kolo 12.00), K1 ženy a C2 (1. kolo 15.30, 2. kolo 17.10)

29. júna (sobota): semifinále C1 muži, K1 muži a C1 ženy (9.00), finále C1 muži, K1 muži a C1 ženy (12.32), jednokolová súťaž družstiev 3xC1 muži, 3xK1 muži a 3xC1 ženy (15.47)

30. júna (nedeľa): semifinále K1 ženy a C2 (9.30), finále K1 ženy a C2 (12.02), jednokolová súťaž družstiev 3xK1 ženy a 3xC2 (14.27)

Zdroj: SITA, 26. 6. 2013