Grafická verzia

Barteková je prvá Slovenka v MOV

3.7.2013

Slovenská strelkyňa Danka Barteková sa stane členkou Medzinárodného olympijského výboru (MOV) takmer rok po úspechu vo voľbách.

Bronzová medailistka z Londýna vyhrala voľby do komisie športovcov MOV vlani v auguste, oficiálne ju za členku vrcholného olympijského orgánu prijmú až v stredu 3. júla 2013 počas mimoriadneho pléna v Lausanne.

Okrem Bartekovej zložia v stredu predpísanú prísahu člena MOV aj austrálsky veslár James Tomkins, zimbabwianska plavkyňa Kirsty Coventryová a francúzsky vodný slalomár Tony Estanguet. Barteková bude po Vladimírovi Černušákovi druhou Slovenkou v pléne MOV. Jej predchodca bol členom organizácie v rokoch 1980 až 2001.

„Vstupujem síce na neprebádanú pôdu, ale nebojím sa toho. Je to zaujímavá práca a chcela som ju robiť. Som hrdá, že sa mi podarilo dostať sa do MOV. Teším sa aj na spoluprácu s ďalšími nadšenými olympionikmi v komisii športovcov MOV. Obavy mám len z lobistického tlaku, ktorému budem musieť čeliť pred rôznymi voľbami. Bude to vysoká škola športovej diplomacie v praxi. Beriem to ako výzvu. Som ambiciózna, budem sa chcieť presadiť. Nebudem šedá myška, budem aktívna," uviedla Danka Barteková.

V jeho rámci sa uskutočnilo aj zasadnutie komisie športovcov, jej členovia si podelili federácie, s ktorými budú udržiavať kontakty a mentorovať ich v súvislosti s pôsobením ich komisií športovcov. Ako informuje web olympic.sk, Danka Barteková bude zodpovedná za kontakty s komisiami Medzinárodnej federácie športovej streľby (ISSF) a Medzinárodnej gymnastickej federácie (FIG).

Bartekovú v septembri čaká rokovanie MOV v Buenos Aires, na ktorom sa bude rozhodovať o novom prezidentovi organizácie i dejisku olympijských hier 2020.

Zdroj: SITA, 2. 7. 2013
 
Video zo slávnostnej prísahy D. Bartekovej pozri tu.