Grafická verzia

ME vo futsale: Slovensko spoznalo barážového súpera

4.7.2013

Slovenskí futsalisti o postup na majstrovstvá Európy 2014 v Belgicku zabojujú v baráži s reprezentáciou Chorvátska.

Rozhodol o tom stredajší žreb v sídle Európskej futbalovej únie (UEFA) v Nyone. Zverenci trénera Jána Janíka postúpili do play off o ME, ktoré sa budú konať v Antverpách od 28. januára do 8. februára budúceho roka, ako najlepší tretí tím zo siedmich kvalifikačných skupín tzv. Main Round. Pri stredajšom žrebe neplatilo žiadne nasadenie, Slováci sa ale nemohli stretnúť s Bosnou, s ktorou hrali už v 2. kvalifikačnej skupine v Bratislave (4:4). Za súperov mohli dostať aj Ukrajinu (podľa rankingu Futsalplanet tím na 8. mieste rebríčka UEFA), Rumunsko (12.), Srbsko (14.), Holandsko (21.) a Maďarsko (24.). Slovensko je momentálne na 20. mieste, Chorváti sú 15.
      
Baráž sa hrá na dva zápasy systémom doma - vonku, prvé zápasy sú na programe 17. septembra, resp. odvety 24. septembra. Slováci odohrajú prvý zápas doma.
      
V hre o postup na finálový turnaj sú ešte štyri miestenky, okrem SR sa o účasť pobijú Ukrajina - Maďarsko, Rumunsko - Srbsko a Bosna a Herzegovina - Holandsko.
      
Už istými účastníkmi sú organizátor z Belgicka a výbery Talianska, Azerbajdžanu, Ruska, Španielska (obhajca), Portugalska, ČR a Slovinsko.
      
"Myslím, že v baráži si človek už iba ťažko vyberie. Náš cieľ ale zostáva nezmenený, je ním vybojovať si postup na záverečný turnaj. Za seba poviem, že som si neprial a nechcel som Ukrajinu a Rumunov. Proti Chorvátom to určite vidím vyrovnane 50:50. Je to prijateľný súper, hoci už hrali na záverečnom turnaji a majú preto o čosi viac skúseností. Sú to hraví Balkánci, majú dobré individuality, ale my budeme stavať na kolektívnom výkone. Bude to taktický boj na dva zápasy. Možno by bolo lepšie hrať prvý zápas vonku, ale nič to nemení na tom, že chceme ďalej. Súpera si dobre zmapujeme a získame o ňom informácie. Síce si nepamätám, kedy sme s nimi naposledy hrali, ale hrali sme s Bosnou, resp. Srbskom a to je ten ich balkánsky štýl. Pokúsime sa domáce ihrisko využiť ako sa len bude dať a vytvoriť si do odvety dobré šance," povedal pre TASR v reakcii na meno súpera reprezentačný tréner Ján Janík.

Žreb baráže ME 2014 v Belgicku:

Ukrajina - Maďarsko
Rumunsko - Srbsko
Bosna a Herzegovina - Holandsko
SLOVENSKO - Chorvátsko

Známi účastníci ME 2013:

Belgicko (organizátor), Taliansko, Azerbajdžan, Rusko, Španielsko (obhajca), Portugalsko, ČR, Slovinsko

Zdroj: TASR, 3. 7. 2013