Grafická verzia

Do Utrechtu ideme pre väčší úlovok medailí

8.7.2013

Už len šesť dní delí 53 slovenských športovcov od otváracieho ceremoniálu Európskeho mládežníckeho olympijského festivalu (EYOF) v holandskom Utrechte. Výpravu povedie dvojnásobný bronzový medailista z olympijských hier Jozef Gönci. Počas piatich dní budú naši bojovať o medaily v siedmich odvetiach. Najväčšie zastúpenie budeme mať v atletike. Naše kolektívne športy zastupuje družstvo basketbalistiek.

Počas piatich dní sa na športoviskách vystrieda vyše 2300 športovcov zo 49 krajín v deviatich odvetiach. Organizátori počas festivalu rozdajú celkovo 690 medailí. O ne sa budú snažiť aj naši reprezentanti. Hlavnou úlohou bude vylepšiť bilanciu z roku 2011, keď v Trabzone získal bronzový kov iba cyklista Zverko. Slovenská výprava už raz v Holandsku o medaily bojovala. V roku 1993 vo Valkenswaarde získali bronz v dvojhre Dominik Hrbatý spolu s Barborou Zahnovou.

Teraz bude naša výprava súťažiť v Utrechte, kde organizátori sľúbili, že EYOF príde otvoriť na štadión FC Utrecht osobne holandský kráľ Williem-Alexander. Avšak, tak ako pre organizátorov, tak aj pre našich športovcov začala príprava na toto podujatie už skôr: „Od momentu, keď mi tréner oficiálne, že idem na EYOF začal som s prípravou. Prvý týždeň to vyzeralo akoby sme sa chystali na obyčajné preteky, nič zvláštne. Postupne sa to, ale začalo stupňovať. Najprv posilňovanie a prvky, ktoré mám v zostavách. Na tie nové sme nebrali s trénerom veľký dôraz. Posledných pár dni to bolo ešte ťažšie, pretože som väčšinu času trávil na tréningoch. Dookola sme robili iba zostavy. Týždeň pred EYOF už robíme zostavy tak, ako ich začíname na pretekoch, presne v tom poradí. Priznám sa, že som kvôli tomu trochu zanedbal školu, čo sa odrazilo na vysvedčení. Avšak verím, že sami to vykompenzuje v Holandsku možno aj ziskom medaily,“ prezradil gymnasta Samuel Potančok.

Svedomito sa stále pripravuje aj džudista Tomáš Štetiar: „Myslím si, že tréner Krnáč pre nás zostavil kvalitnú prípravu. Pred EYOF sme absolvovali viacero slovenských súťaží a po každej sme mali ešte sústredenie, takže sme zohratý tím. Aktuálne ešte stále máme sústredenie v Banskej Bystrici a v sobotu sa spolu s trénerom presunieme na letisko.“ Festivalu sa už nevie dočkať plavec Tomáš Puchlý: „Veľmi sa teším na otvárací ceremoniál. Podľa informácii, čo organizátori dávajú na facebook, to bude veľká šupa. Zároveň sa už neviem dočkať pretekov, lebo budem mať možnosť porovnať sa s najlepšími pretekármi z Európy a zároveň nazbierať mnoho skúsenosti.“

Uvidíme teda ako sa mladí športovci zhostia svojej úlohy, keďže z poslednej edície tohto podujatia Slovensko donieslo len jedinú medailu. Takže verme, že teraz ich bude viacej.

Zloženie Slovenskej výpravy na XII. Letný EYOF v Utrechte (podľa stránky olympic.sk)

VEDENIE VÝPRAVY
Vedúci výpravy
: Jozef Gönci, zástupca vedúceho: Boris Demeter, tlačový atašé: Mojmír Gaško, lekár: Branislav Delej, fyzioterapeuti:Roman Jánoška, Lívia Libičová, administrátor: Roman Hanzel.

ATLETIKA
Vedúci družstva – tréner
: Martin Illéš, tréneri: Ľudovít Ivolka, Milan Slivka, Ján Gigač, športovci (13): Patrícia Šlosárová, Michaela Pešková, Martina Sameková, Pavol Ženčár, Tomáš Pecko, Nikola Štefundová, Michal Kučera, Natália Ostrožlíková, Viktória Malčeková, Natália Lipková, Simona Butkovská, Karin Svrčková, Andrea Mäsiarová.

BASKETBAL
Hlavný tréner
: Miroslav Michalík, asistent trénera: Richard Kucsa, športovci (12): Denisa Blanárová, Alžbeta Bubeníková, Alexandra Hašková, Laura Horvátová, Natália Jelenčíková, Júlia Lelkeš, Jana Matejčíková, Miroslava Mištinová, Monika Páleníková, Lucia Striešová, Veronika Remenárová, Tereza Sedláková,náhradníčka: Dominika Petrušková, rozhodca: Anton Šarišský.

CESTNÁ CYKLISTIKA
Vedúci družstva
: Vladimír Hnáth, tréner: Ján Búda, športovci (4): Adrián Foltán, Juraj Michalička, Kristián Zimány, Petra Panáčková, náhradník: Pavol Kvietok.

DŽUDO
Tréneri
: Jozef Krnáč, Libor Pulc, športovci (6): Martin Majer, Roman Bežo, Martin Becík, Tomáš Štetiar, Peter Hoferica, Sophia Kanátová, náhradníci: Richard Randl, Michaela Hladová.

GYMNASTIKA
Tréneri
: Katarína Krekáňová, Peter Krištof, športovci (4): Igor Takáč, Samuel Potančok, Dominika Korpová, Radka Kalamárová, rozhodcovia: Ľubica Rísová, Ľuboš Rupčík.

PLÁVANIE
Tréneri
: Jiří Adámek, Rastislav Hlavatý, športovci (10): Ivan Fratrič, Tomáš Púchly, Alexander Světlík, Marek Smetana, Peter Ďurišin, Soňa Drábiková, Zuzana Pavlikovská, Patrícia Mižúrová, Ema Böhmová, Lucia Šimovičová.

TENIS
Tréneri
: Ján Studenič, Michal Macko, športovci (4): Lukáš Klein, Tomáš Liška, Viktória Kužmová, Tereza Miháliková.

Zdroj: osporte.sk, 8. 7. 2013