Grafická verzia

SR má na svetovej univerziáde prvé zlato

11.7.2013

O prvú zlatú medailu pre slovenskú výpravu na svetovej univerziáde v Kazani sa postaral Martin Kučera v behu na 400 m prek.

Dvadsaťtriročný študent Univerzity Komenského v Bratislave nečakane triumfoval vo finále časom 49,79 s. Kučera v Kazani neustále napredoval a v každom behu zlepšil svoj osobný rekord. Priblížil sa k B-limitu na štart na augustových majstrovstvách sveta v Moskve (49,60). V historických slovenských tabuľkách mu už patrí 2. miesto, národný rekord ešte z roku 1989 drží Jozef Kucej (48,94). Kučera vybojoval pre Slovensko druhú medailu na univerziáde v Kazani, o prvú sa postaral ešte v pondelok kladivár Marcel Lomnický. "Len veľmi ťažko môžem opísať emócie, pretože moje víťazstvo je pre mňa veľkým prekvapením. Som skutočne šťastný. Pre mňa je to prvá univerziáda a myslel som si, že sa moje účinkovanie skončí v semifinále. Ja som napokon vyhral a je to úžasné," opísal prvé pocity pre web športového sviatku vysokoškolákov Martin Kučera.

Vo finále ženského kladiva skončila Nikola Lomnická siedma. Chodkyňa Maria Czaková finišovala na 20 km desiata. Jozef Repčík si na 800 m zabehol tohtoročný osobný najlepší výkon 1:51,80 min a bezpečne si postrážil postup do semifinále.

V plaveckých súťažiach uspel v rozplavbách mužov na 100 m prsia Tomáš Klobučník a postúpil do podvečerného semifinále, v ktorom sa zlepšil na 1:01,65 min, čo však na postup do finále nestačilo. Klobučník obsadil konečnú 11. priečku.

Na tenisových dvorcoch si v dvojhre dobre počínali Michal Pažický, ktorý v 2. kole zdolal Siu Fai Lama z Hongkongu 6:4, 6:3 a Karin Morgošová, ktorá už v 3. kole prešla cez Bielorusku Darju Lebešievovú po víťazstve 3:6, 6:2, 6:3.

Slovenské volejbalistky nezvládli rozhodujúci zápas základnej fázy proti reprezentantkám Taiwanu, ktorým podľahli 2:3, hoci viedli 1:0 aj 2:1. Ďalej budú bojovať v skupine o 9. - 16. miesto.

Zdroj: SITA, 10. 7. 2013