Kazaň 2013: Slováci skončili v medailovej bilancii na 35. mieste

18.7.2013

Slovensko skončilo v konečnej medailovej bilancii 27. svetovej univerziády v ruskej Kazani na 35. mieste. Slovenskí akademici si v metropole Tatarstanu vybojovali celkovo šesť cenných kovov (1 - 3 - 2).

O zlato sa postaral v behu na 400 m prekážok v stredu 10. júla Martin Kučera. Atléti boli najúspešnejšou časťou výpravy, strieborné kovy totiž pridali Marcel Lomnický v hode kladivom a Jozef Repčík na 800 m. Na 2. mieste počas dvanástich súťažných dní skončil aj dvojkajak Ľubomír Beňo, Miroslav Zaťko. Bronzové kovy zavesili na krk družstvu Boris Stanko, Matúš Dudo a Michal Slamka v tímovom trape mužov a strelkyni Jane Hyblerovej v športovej puške 60. Svetovú univerziádu ukončili v stredu poslednými súťažami a záverečným ceremoniálom.

Slováci boli v Kazani úspešnejší ako pred dvoma rokmi v čínskom Šen-čene, kde získali jednu zlatú a dve strieborné medaily. Aj na univerziáde 2011 skončilo Slovensko v medailovej bilancii na 35. mieste. Akademickí športovci spod Tatier vybojovali v ére samostatnosti na univerziádach dovedna 41 medailí (bilancia 8 - 13 - 20). V Kazani dosiahli najlepšiu bilanciu od športového sviatku vysokoškolákov v sicílskej Catanii 1997, kde Martina Moravcová získala štyri zlaté medaily a tenisti pridali dva bronzové kovy. Obdobnú bilanciu ako teraz (vtedy 1 - 2 - 2) mali Slováci v roku 2007 v thajskom Bangkoku.

Najúspešnejšou krajinou na 27. svetovej univerziáde sa stalo domáce Rusko so ziskom 292 medailí. Z 351 súťažných disciplín malo až 155 víťaza z Ruska. Domáci k tomu pridali 75 strieborných a 62 bronzových kovov. Rusi prekonali všetky rekordy v počte medailí a majú viac zlatých, ako bol doterajší rekord v počte všetkých cenných kovov vybojovaných zástupcami jednej krajiny. Číňania sa pred dvoma rokmi v Šen-čene postavili na pódium 145-krát, z toho 75-krát na najvyšší stupienok. V roku 2011 mali Rusi bilanciu 42 - 45 - 45.

V Kazani skončila na 2. mieste Čína (26 - 29 - 22), na tretej priečke klasifikovali Japonsko (24 - 28 - 32). Tradičnej bašte vysokoškolského športu USA patrila siedma pozícia (11 - 14 - 15).

Zdroj: SITA, 17. 7. 2013