Grafická verzia

ME v športovej streľbe: Striebro Štefečekovej, bronz Slamkovej a tímu žien

1.8.2013

Slovenské reprezentantky v trape si na majstrovstvách Európy v streľbe z brokových zbraní a na bežiaci terč v nemeckom Suhle (30. 7. - 7. 8. 2013) vybojovali v stredu tri cenné kovy.

O prvú slovenskú medailovú radosť sa v súťaži ženských družstiev postaralo trio Jana Mezeiová, Zuzana Štefečeková a Lucia Boorová, ktoré so súčtom 207 bodov obsadilo tretiu priečku. Vo vyrovnanom svetovom rekorde 214 bodov zvíťazili Talianky pred Ruskami (209).

O tímový úspech sa Slovenky zaslúžili aj kvalitnými individuálnymi výkonmi, vďaka ktorým sa dve z nich prebojovali do vyraďovacej časti.

Šancu rozšíriť medailovú zbierku podvečer využila Zuzana Štefečeková. Tá sa so 71 terčmi (23-24-24) kvalifikovala do semifinále zo štvrtého miesta. Následne si 12 trafenými z 15 terčov zabezpečila účasť vo finále, v ktorom potom tesne podľahla - rovnako ako na OH 2012 - talianskej šampiónke z Londýna Jesssice Rossiovej 10:11.

Jana Mezeiová, ktorá v každej z troch kvalifikačných položiek zaváhala len raz a výkon 72 terčov jej vyniesol druhú postupovú priečku, trafila v semifinále len 7 z 15 terčov a musela sa uspokojiť s konečným 6. miestom. Aj tak je to však jej najlepšie umiestnenie v kategórii dospelých na podujatí tohto rangu v kariére (predtým 16. v Nikózii 2008).

"Zlato bolo dnes blízko, ale to je šport. Viac ako moje striebro ma teší prvá ženská tímová medaila a tiež postup Janky Mezeiovej do finále. Viac-menej som sa celé preteky koncentrovala na ňu a na držanie palcov ako na svoj výkon. Evidentne sa to oplatilo. Som šťastná za nás všetky," uviedla Štefečeková.

Na stupne víťazov v tejto disciplíne junioriek sa dostala Nina Slamková, ktorej premiérový cenný kov z ME má bronzovú hodnotu. V kvalifikácii trafila 64 terčov (23-19-22) a ako šiesta prenikla do vyraďovacej časti. V nej ustála semifinálový rozstrel a následne suverénne zvládla súboj o 3. priečku.

"S dnešnými výkonmi vládne veľká spokojnosť, podarilo sa správne načasovať formu. Štefečeková s prehľadom zvládla semifinále, vo finále mala šancu aj na celkový triumf. Zuzka viedla, ku koncu však prišli chyby, a hoci sa im nevyhla ani súperka, napokon sa to skončilo v prospech Rossiovej. Vyzerá to tak, akoby mojej zverenke nebolo zlato z ME súdené. Mezeiová mala nôž na krku, lebo v dnešných pretekoch sa rozhodovalo o tom, či bude pokračovať ďalej ako profesionálna športovkyňa. Aj v tejto súvislosti odviedla obrovský výkon, vo finále už bola v kŕči, ale aj tak klobúk dole pred ňou. Svoju úlohu splnila tiež Boorová. Škoda, druhej nevydarenej položky, v opačnom prípade sme sa mohli pobiť aj o striebro. Medaila tímu je pre trénera najcennejšia, lebo zabrať musia všetky tri členky. Veril som, že Nina Slamková má na postup do vyraďovacej časti. Cenný kov sa nedal vopred predpovedať, ale dúfal som v jeho zisk. Perfektným záverom zakončila semifinále a v dueli o 3. miesto súperku deklasovala. Želám si, aby sme v nastúpenom trende pokračovali aj vo štvrtok. Chalani majú preteky dobre rozbehnuté. Svoju úlohu môže zohrať aj počasie, čiže bude to aj o šťastí," zhodnotil slovenskú medailovú stredu reprezentačný kouč trapistov SR Branislav Slamka.

Zdroj: SITA, 31. 7. 2013