Grafická verzia

ME v športovej streľbe: V trape striebro družstva mužov a juniora Praja

2.8.2013

Štvrtá a piata medaila pribudli vo štvrtok na majstrovstvách Európy v streľbe z brokových zbraní a na bežiaci terč v nemeckom Suhle (30. 7. - 7. 8. 2013) na konto Slovenska.

V súťaži mužských družstiev v trape sa o zisk strieborného kovu postarali Erik Varga, Roman Čavara a Marián Kovačócy. Trojica Slovákov dosiahla v súčte 363 bodov rovnako ako Chorváti, v ktorých prospech však rozhodol lepší súčet posledných položiek (71:69) a mohli sa tešiť z titulu šampiónov.

V pretekoch jednotlivcov živil nádej na zopakovanie prvenstva z ME spred dvoch rokov zo srbského Belehradu Erik Varga najmä vďaka zvládnutému záveru kvalifikácie, v ktorej dosiahol 122 terčov (24-24-24-25-25). Následne však musel absolvovať s piatimi súpermi dodatočný k.o. rozstrel o zostávajúce tri miestenky medzi elitnú šesticu - s deviatimi terčmi v ňom bol najlepší.

Semifinále sa do desiateho terču vyvíjalo podľa predstáv zverenca trénera Branislava Slamku. Zásluhou bezchybného výkonu bol na čele, ale vzápätí prišli dve zaváhania. Tie Vargu poslali do ďalšieho rozstrelu o účasť v dueli o bronz. Tentoraz ťahal z troch adeptov za najkratší koniec a bolo z toho piate miesto, čo je jeho druhý najlepší seniorský výsledok na tomto podujatí po spomenutom triumfe z roku 2011.

Ani ďalší dvaja slovenskí trapisti neboli ďaleko od priečok zaručujúcich postup. Romanovi Čavarovi chýbal na rozstrel bod, keď so 121 terčmi (24-25-24-25-23) obsadil 15. priečku. Marián Kovačócy bol pred záverečnou položkou druhý, ale štyri chyby vo štvrtkovom závere ho s celkovo 120 terčmi (24-25-25-25-21) odsunuli na konečnú 26. pozíciu.

"Šanca na zlato bola dnes obrovská, mali sme to vo vlastných rukách. Žiaľ, Kovačócymu nevyšla posledná položka, 21 terčov na konci súťaže je jednoducho do družstva málo. Urobil chybu hneď v úvode, stratil istotu, čo sa podpísalo pod výsledok piatej položky. Zo striebra mám veľkú radosť, hoci prvenstvo bolo veľmi blízko a človek si už myslel, že to príde. Taký je však šport, aj to sa stáva. Na MS sme už boli na pódiu, teraz sme sa dočkali aj na kontinentálnom šampionáte," uviedol reprezentačný kouč trapistov SR Branislav Slamka k premiérovému medailovému úspechu mužského tímu na ME.

Medailovú bilancia SR v Suhle, ktorá má po štvrtku podobu 0 - 3 - 2, rozšíril Filip Praj. V kategórii juniorov získal striebro v trape. Osemnásťročný člen SŠŠR MV SR vyhral kvalifikáciu, kde trafil 120 (24-23-25-23-25) zo 125 terčov. Zvládnutím semifinále si zabezpečil istotu cenného kovu, ktorému následná prehra vo finále s Talianom Carlo Mancarellom 12:14 dala strieborný lesk.

Pre Praja, ktorý doteraz žal úspechy v dvojitom trape (bude v ňom štartovať aj v Suhle), je to v trape premiérové pódiové umiestnenie na vrcholnom podujatí. Vo vyraďovacej časti elitnej šestice tejto disciplíny, ktorá v nej začínala od nuly, chýbal Michal Slamka. Jeho výkon 116 terčov znamenal 13. post, Matúš Dudo uzatváral s 88 terčmi výsledkovú listinu. Nevydarené vystúpenie Duda sa odzrkadlilo aj na umiestnení družstva juniorov, ktoré so súčtom 324 bodov klasifikovali na 10. stupienku.

Zdroj: SITA, 1. 8. 2013