Grafická verzia

MS v atletike: Lomnický skončil ôsmy

13.8.2013

Slovenský reprezentant Marcel Lomnický obsadil 8. miesto v pondelkovej súťaži v hode kladivom na svetovom šampionáte v atletike v Moskve.

Dvadsaťšesťročný člen AC Stavbár Nitra hodil vo finále 77,57 v tretej sérii a dostal sa medzi najlepšiu osmičku. Splnil svoj cieľ, s ktorým cestoval do Moskvy. Lomnický už tento rok vo finále univerziády v Kazani hodil 78,73 m, čo vtedy stačilo na striebro. Teraz by vďaka tomuto výkonu mohol skončiť na 5. mieste. Lomnický začal výkonom 76,62 m, potom nasledoval prešľap, 77,57 m, ďalší prešľap, 76,46 a 76,48 m. Pri druhom štarte na majstrovstvách sveta si vylepšil o trinásť priečok umiestnenie z Dägu 2011.

"Cítil som sa veľmi dobre a som spokojný. Mal som šesť pokusov, presne toľko ako som si naplánoval v súvislosti s postupom do užšieho finále, a podarilo sa. Bojoval som až do posledného pokusu, škoda, že som sa už nezlepšil, no len to, že som sa do osmičky dostal, veľa pre mňa znamená. Na prvé finále v mojom živote na majstrovstvách sveta to nebolo zlé, bol to zážitok."

Ustrážil si nervy, boli dosť napäté. "Naozaj to boli nervy, prvý hod som zaisťoval, vyšiel mi na 80 percent, v druhej sérii som hodil zo 78 metrov, no meter mimo výseč a pokus bol neplatný. Trochu ma to zabrzdilo, musel som sa zlepšiť, čiže nervy sa napli, ale podarilo sa. Mohlo to byť aj lepšie, ale aj horšie, takže som naozaj spokojný."

Byť na ôsmom mieste znamená podľa Marcela Lomnického veľmi veľa najmä pre slovenskú atletiku. "V podmienkach, v akých trénujeme, je to super. Prehodil som štyroch borcov, zaostal som len meter pod osobákom. V špičke je to  vyrovnané, možno o týždeň neskôr by som bol štvrtý, piaty, ktovie."

Trocha nečakaným majstrom sveta sa stal Poliak Pawel Fajdek. V prvom pokuse hodil 81,97 m, čím šokoval súperov. V ďalších hodoch sa potom ešte raz dostal za hranicu 80 m, aj 80,92 z druhej série by mu stačilo na titul. Dvadsaťštyriročný rodák zo Swiebodzíc si vybojoval prvú veľkú seniorskú medailu. Doteraz bol zlatý na majstrovstvách sveta do 22 rokov v Ostrave 2011 a dvakrát vyhral univerziádu. Striebro si výkonom 80,30 m vybojoval suverén posledných pretekov Krisztián Pars z Maďarska (80,30), bronz patrí Čechovi Lukášovi Melichovi (79,36).

Zdroj: SITA, 12. 8. 2013