Grafická verzia

V Tacene takmer 250 pretekárov z 32 krajín

16.8.2013

Vodnoslalomársky areál v Tacene na predmestí slovinskej metropoly Ľubľana bude od piatka do nedele (16. - 18. augusta) dejiskom predposledného 4. kola Svetového pohára 2013 v tomto adrenalínovom olympijskom športe. V kanáli, v ktorom sa v roku 2010 bojovalo o tituly majstrov sveta, by sa podľa prihlášok malo predstaviť 243 vodákov v 216 lodiach z 32 krajín všetkých kontinentov.

Slovensko s výnimkou C1 žien naplno využije kvóty Medzinárodnej kanoistickej federácie. Do Ľubľany odcestovali sedemnásti slalomári - štyria kanoisti, traja kajakári, tri kajakárky, šesť deblistov a jedna kanoistka.

"Dávame opäť šancu ďalším adeptom na reprezentačný dres ukázať sa. V nominácii sú aj juniori kanoista Martin Mračna, kajakár Andrej Málek, kajakárka Kristína Zárubová a deblisti Matúš Gewissler s Jurajom Skákalom. Pre nich bude určite veľkým zážitkom jazdiť na skutočne divokej vode, akú ponúka tunajší kanál. Okrem toho sa budú môcť porovnať s absolútnou svetovou elitou, čo je nezaplatiteľnou skúsenosťou. Ďalší prišli do známeho prostredia. Všetci sa na preteky tešíme," povedal vedúci slovenského reprezentačného tímu Róbert Orokocký.

Zo slovenských reprezentantov sú na medailových priečkach v celkovom poradí Svetového pohára po troch kolách iba Jana Dukátová v K1 a súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci v C2, v oboch prípadoch figurujú na 3. mieste. Dukátová za líderkou medzi kajakárkami Britkou Elizabeth Neaveovou zaostáva o jediný bod. "Hochšíci" však do Tacenu neodcestovali, čas chcú využiť na prípravu na blížiace sa majstrovstvá sveta v Prahe (11. - 15. septembra).

Preteky v kanáli napájanom riekou Sávou sa začínajú v piatok kvalifikáciami vo všetkých kategóriách, semifinálové a finálové jazdy sú naplánované na oba víkendové dni.

Nominácia SR na preteky 4. kola SP vo vodnom slalome - Tacen (Slovinsko):

K1 muži: Ján Šajbidor, Andrej Málek, Miroslav Urban

K1 ženy: Jana Dukátová, Kristína Nevařilová, Kristína Zárubová

C1 muži: Alexander Slafkovský, Matej Beňuš, Jerguš Baďura, Martin Mračna

C1 ženy: Katarína Macová

C2: Ladislav a Peter Škantárovci, Tomáš Kučera - Ján Batik, Matúš Gewissler - Juraj Skákala

Zdroj: SITA, 15. 8. 2013