Grafická verzia

Atletický most 2013: v Dubnici padlo 7 rekordov mítingu

22.8.2013

O slávnostný prológ 11. ročníka Atletického mosta - Memoriálu Zdeňka Hrbáčka v Dubnici, mítingu zaradeného do seriálu EA Classic, sa postaral menoslov laureátov, ktorí sa pri predstavovaní zoradili na štadióne s prísľubom postarať sa o skvelé výkony.

Ten prvý patril striebornej na MS v Moskve poľskej kladivárke Anite Wlodarczykovej. Aj v Dubnici ukázala svoju fazónu a zvíťazila v rekorde mítingu 78,22. Počas súťaže bola jasná jednotka a prvá by bola v každom svojom platnom pokuse so sériou 74,79 - 76,16 - x - 78,22.

Slovenskej zástupkyni Martine Hrašnovej sa nedarilo a dosiahla len 65,04. "Nie som spokojná, náladu po MS som si nezlepšila. Čo som mala platné, neletelo ďaleko, mrzí ma to. Čakajú na mňa ešte majstrovstvá Slovenska družstiev, povinný štart, a potom už len oddych," povedala Hrašnová.

V chôdzi na 3000 m nezvíťazil piaty na MS v Moskve päťdesiatkár Tóth, ale jeho kolega z banskobystrickej Dukly Anton Kučmín, rýchlejší bol o vyše tri sekundy. Dubnický odchovanec víťazným časom 11:00,68 taktiež zlepšil rekord mítingu.

Za jeden z vrcholov s pokusom o historický rekordný zápis sa označilo 2000 m prek. žien s čerstvou majsterkou sveta, kenskou stípliarkou Milcan Chemosovou a jej dvoma krajankami. Tempo ťahala jej krajanka Nyamburová do 1200 m potom odstúpila, Chemosová všetko zobrala do vlastných rúk, no možno aj silnejší vietor sa postaral o slabší čas 6:16,95 ako bol najlepší svetový výkon histórie Poľky Frankiewiczovej spred siedmich rokov (6:03,38). Chemosová sa aspoň postarala o základný rekord mítingu.

Na štvrtke si skúsil Martin Kučera, špecialista na nízke prekážky, v ktorých sa stal univerzádnym majstrom sveta, ako je to bežať proti striebornému v štafetách na MS v Moskve Steelemu a celej trojici Jamajčanov. Ostré zákruty dubnického štadióna príliš štvrtke neprajú a Steele zabehol 'len' 46,46.

V netradičných 600 m sa pokúšal Jozef Repčík o slovenský najlepší výkon (1:16,11), nevyšiel, a tak víťazný Maďar Kazi sa len pripojil k pokoriteľom rekordu mítingu, aj keď len v základnej podobe 1:17,10.

V skoku do výšky bronzový na MS v Moskve Kanaďan Drouin splnil to, čo sa od neho očakávalo a zlepšil rekord mítingu o jeden cm na 233. Vymazal výkon Švéda Holma spred piatich rokov a ani sa príliš neunavil. Na 221 cm síce spotreboval až tri pokusy, no 226 i 233 prekonal na prvý pokus a ďalej už neskákal.

V behu na 110 m prek. zvíťazil bývalý svetový rekordér Kubánec Robles výkonom 13,35 s nedovolenou podporou vetra 3,8 m/s. Dubnické podujatie si obľúbil, pred piatimi rokmi mu udelil pečať rekordu mítingu s 12,95. Na 100 m prek. podľa očakávania triumfovala 5. na MS v Moskve Američanka Harrisonová v kvalitnom čase pod 13 sekúnd za 12,95.

Za vrchol 11. ročníka bolo možné jednoznačne označiť kladivo mužov, rovnako ako u žien zaradeného do seriálu IAAF Hammer Throw Challenge. Dubnica letela do sveta zásluhou najlepšieho výkonu roka Maďara Parsa 82,40. Oplatí sa spomenúť aj jeho sériu, každý jeden zo štyroch pokusov mu letel za 80 m: 80,94 - 80,73 - 81,54 - 82,40. V Dubnici štartovali všetci medailisti na MS v Moskve, no do ich poradia sa vnoril slovenský kladivár Marcel Lomnický, keď skončil tretí výkonom 77,91 pred bronzovým z Moskvy Čechom Melichom. Sezónne maximum si rovnako ako Pars zlepšil aj úradujúci majster sveta Poliak Fajdek s 82,27.

Aj na hladkej stovke úradoval vietor 2,9 m/s a znemožnil uznať čas 11,00 za rekord mítingu Russellovej, zlatej členke jamajskej štafety na MS v Moskve.

Na stovke v šesťdráhe dubnického štadióna sa tiesnili v najkratšom šprinte mužov až tri hviezdy s úmyslom konečne dodať mítingu punc s časom pod 10 sekúnd. Dvom z nich, Rodgersovi a Jamajčanovi Carterovi, sa to aj podarilo, žiaľ, vietor so silou 2,5 m/s znemožnil oficiálne uznať za rekord mítingu víťazných 9,90 Američana Rodgersa. V Moskve bol Rodgers súčasťou striebornej americkej štafety na 4x100 m, Carter zlatej jamajskej a aj oni sa, napriek vetru, postarali o výbornú úroveň mítingu.

Vo vrhu guľou zaskočil bronzového na MS v Moskve Kanaďana Armstronga Bulhar Ivanov s 20,25, ďruhý Kanaďan dosiahol o 10 cm slabší výkon.

V skoku o žrdi sa dvojica Čechov postarala o rekord mítingu, víťazný Kudlička i Balner ho zlepšili o jeden cm na 568.

Na záver mítingu si ocenenie prevzali aj českí desaťbojár Roman Šebrle za úžasnú kariéru so všetkými zlatými medailami, aké môže atlét dosiahnuť, a Wellesley Bolt, otec Usaina Bolta.

Zdroj: TASR, 21. 8. 2013