Grafická verzia

Do Soči zatiaľ 24 slovenských paralympionikov v troch športoch

23.8.2013

Slovenská paralympijská výprava na XI. ZPH v Soči (7.-16. marca 2014) zatiaľ s istotou počíta s 24 športovcami. Keď sa k tomu prirátajú navádzači pre nevidiacich lyžiarov, tréneri, lekári, maséri a servismani, tak by podľa generálneho sekretára SPV a vedúceho štábu Samuela Roška mala mať 45 až 50 členov. Na tomto čiernomorskom pobreží v Soči sa budú slovenskí športovci pri predpokladanej účasti asi 700 štartujúcich zo 45-50 krajín sveta, usilovať o čo najlepšie výsledky. Otvorenie paralympijskej dediny je naplánované na 1. marca, jej zatvorenie 19. marca. Organizátori rozdajú v Soči 72 medailových sád a dejiskom otváracieho i záverečného ceremoniálu bude centrálny štadión Fišt.

"Tak, ako po minulé roky, určite ani na blížiacich sa zimných paralympijských hrách v Soči nebude slovenská paralympijská výprava chýbať," povedal Samuel Roško a pokračoval: "S potešením môžem konštatovať, že k dnešnému dňu máme 24 miesteniek pre tri športy - zjazdové lyžovanie, curling a snoubording. Stále otvorenou otázkou zostáva bežecké lyžovanie, pretože Medzinárodný paralympijský výbor ešte neuzatvoril celkový kľúč na rozdelenie miesteniek. Takže je možné, že ešte budeme mať možnosť do Soči poslať aj bežeckú výpravu."

Samuel Roško ďalej konštatoval, že celá logistika je prispôsobená organizačným podmienkam, tak ako ich pripravil organizačný výbor Soči. "To znamená, že náš šport, ktorý zaznamená na ZPH svoju historicky prvú účasť v curlingu, bude v pobrežnej oblasti, ostatní v horskom. Čiže celú našu logistiku prispôsobujeme týmto dvom našim paralympijským dedinám. Veríme, že tak, ako posledné vystúpenie vo Vancouvri 2010, tak aj vystúpenie na blížiacich sa paralympijských hrách bude úspešné. Na posledných sme skončili v celkovom poradí na 4. mieste. Preto verím, že naši športovci urobia naozaj všetko pre to, aby sme sa výsledkami v Soči aspoň priblížili k výsledkom z Vancouvru."

Curling v podaní športovcov SPV sa začal rodiť pred asi 8 rokmi a teraz sa mu podaril historický úspech. "Je to tímový šport a som veľmi rada, že sa nám tam podarilo prebojovať," uviedla členka tímu Alena Kánová. "Podarilo sa nám to za pomerne krátky čas, keď sme s curlingom na Slovensku začali pred ôsmimi rokmi, kedy nás oslovili zdraví curleri. Za tento čas sa nám podarilo vybudovať veľmi dobrý tím, ktorému sa podarilo prejsť sitom troch kvalifikácií a majstrovstiev sveta. Bolo to veľmi náročné a hovorím tomu tak, že sme raketovo vystrelili. Do Soči nám dalo definitívu lanské štvrté miesto na majstrovstvách sveta v Kórei."

V tomto roku sa už pripravujú na tento svoj budúcoročný vrchol a čaká ich náročná sezóna. "V uplynulej sezóne sa nám dokonca podarilo prebojovať do I. ligy zdravých curlerov na Slovensku, čo bude pre nás veľmi náročné. Taktiež nás čaká Stredoeurópska liga vozíčkárska v Prahe, kde budeme obhajovať prvé miesto. Okrem toho niekoľko medzinárodných turnajov hlavne v mekkách tohto športu v Škótsku, Kanade a USA."

Zdroj: TASR, 22. 8. 2013