Grafická verzia

Slováci do Poľska s medailovými cieľmi

4.9.2013

Na tohtotýždňových majstrovstvách sveta v pretláčaní rukou (súťažné duely 4. - 7. 9.) v poľskom meste Gdynia sa predstaví aj početná enkláva slovenských reprezentantov, ktorá bude mať tradične medailové ciele. Podľa informácie na oficiálnej internetovej stránke Slovenskej asociácie pretláčania rukou (SAPR) armsport.sk sa výprava SR presunula do dejiska šampionátu až na tri etapy: v nedeľu sa k Baltickému moru presunuli funkcionári na čele s prezidentom SAPR Marianom Čaplom a generálnou sekretárkou SAPR Máriou Janušicovou, v pondelok 2. septembra to boli nominovaní pretekári v kategórii juniorov do 18 rokov a masters, ktorí už majú úspešne za sebou váženie.

"Posledná časť našej výpravy - juniori do 21 rokov a seniori - vyrazí pod vedením reprezentačného trénera Jána Ďaláka na cestu v stredu ráno," citoval web SAPR slová prezidenta Slovenskej asociácie pretláčania rukou Mariana Čaplu, ktorý ďalej doplnil: "Prvýkrát budú na svetovom šampionáte dve váženia, ako sme na to zvyknutí z ME. Preto je možné cestovať vo viacerých etapách, čo samozrejme šetrí náklady a umožní pre pretekárov čo najlepšie načasovanie správnej hmotnosti pred súťažou."

K najväčším oporám SR na MS 2013 v Poľsku bude patriť v seniorskej kategórii najmä Lucia Debnárová, ktorá na ostatnom svetovom šampionáte v septembri 2012 v brazílskom stredisku Sao Vicente získala dva najcennejšie kovy v hmotnosti do 60 kg (ľavou aj pravou rukou).

Debnárová si vybojovala na prvom vrchole tohto kalendárneho roka - májových majstrovstvách Európy v litovskom kúpeľnom mestečku Drusininkai zlato (pravá ruka do 60 kg) a striebro (v "ľavačke" do 60 kg), rovnakú bilanciu na ME 2013 mala aj ďalšia adeptka na najvyššie priečky v Gdyni Snežana Babajevová (1. v súťaži ľavou rukou do 50 kg, 2. v "pravačke" do 50 kg). V juniorskej kategórii do 18 rokov má vysoké ambície Rebeka Martinkovičová, ktorá vystúpila na tohtoročných ME v Litve na najvyšší stupienok v súťaži ľavou rukou do 70 kg.

"Po pondelkovej registrácii je jasné, že teraz v Gdyni to bude najväčší šampionát v histórii. Prítomných bude 1119 športovcov zo 42 krajín," dodal prezident SAPR Marian Čapla.

Nominácia Slovenska na majstrovstvá sveta v pretláčaní rukou v poľskom meste Gdynia (súťažné dni 4. - 7. septembra 2013)

Seniorská kategória:
Ženy: Snežana Babajevová (kategória do 50 kg), Lucia Debnárová (do 60 kg), Veronika Očipová (do 65 kg)

Muži: Ján Vojenčák (do 70 kg), Ladislav Hervay (do 85 kg), Ján Germánus (do 85 kg), Radoslav Dobrovič (do 90 kg), Juraj Michalička (nad 110 kg)

Juniorská kategória (do 21 rokov):
Juniori: Dominik Glod (do 70 kg), Michal Girášek (do 75 kg)

Juniorská kategória (do 18 rokov):
Dievčatá: Andrea Kušnieriková (60 kg), Rebeka Martinkovičová (do 70 kg)

Chlapci: Stanislav Šarkozi (do 60 kg), Maxim Dužek (do 80 kg)

Kategória Masters: Jaroslav Váňa (nad 100 kg)

Zdroj: SITA, 3. 9. 2013