Grafická verzia

Slovensko na MS v cyklistike pošle 14-člennú výpravu

5.9.2013

Štrnásť slovenských cyklistov v kategóriách muži-elite, muži do 23 rokov, juniorov a junioriek sa predstaví od 22. do 29. septembra 2013 na majstrovstvách sveta vo Florencii, v širšom výbere figuruje šestnásť jazdcov.

Do hlavných pretekov mužov - elite môže Slovensko v nedeľu 29. septembra postaviť rovnako ako vlani až šesticu cyklistov. Účasť majú istú Petrovia Sagan a Velits spoločne s bratmi Jurajom Saganom a Martinom Velitsom, k nim pribudnú dvaja z kvarteta Maroš Kováč, Matej Jurčo, Patrik Tybor a Marek Čanecký. Elitnú časovku absolvujú 25. septembra Peter Velits a Matej Jurčo.

UCI rozdelila miestenky na základe aktuálnych rebríčkov k 15. augustu. Tieto počty neplatia pre časovku. "Užšia nominácia bude známa začiatkom budúceho týždňa, keďže ešte stále môžu jazdci plniť nominačné kritériá. Trať majstrovstiev sveta je veľmi náročná s ťažkým stúpaním. Peter Sagan sa na preteky pripravuje vo vysokohorskom prostredí a chcel by dosiahnuť dobrý výsledok. Trať by mohla vyhovovať aj Petrovi Velitsovi. Ako majster sveta do 23 rokov by mohol dosiahnuť aj medzi elite dobré umiestnenie. Chce štartovať aj v časovke, patrí medzi elitných svetových jazdcov v tejto disciplíne. Časovku ide tiež Matej Jurčo, ktorý by mohol mať miesto viac-menej isté aj pre hlavné preteky. Do začiatku šampionátu i uzavretia nominácie sa však môže stať všeličo," uviedol prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara, podľa ktorého je reálne umiestnenie Petra Velitsa v časovke a Petra Sagana v pretekoch s hromadným štartom v najlepšej desiatke.

V pretekoch mužov do 23 rokov sa môže postaviť na štart kvarteto Slovákov. Ak by bolo Slovensko v rebríčku UCI v tejto kategórii ešte o priečku vyššie, potom by štartovali až piati jeho reprezentanti. Pred rokom sa Slováci na šampionát vôbec nekvalifikovali. V piatok 27. septembra v pretekoch s hromadným štartom budú v kategórií nádejí štartovať Michael Kolář, Erik Baška, Mário Daško a Ľuboš Malovec. Nominácia na časovku bude známa po budúcotýždňových kontrolných pretekoch. "Po pauze sa dostali na majstrovstvá sveta aj dvadsaťtrojkári. Sú to mladí chlapci, ktorí v tejto kategórii začínajú a majú v nej budúcnosť pred sebou. Verím, že dvaja skončia v prvej polovici výsledkovej listiny," nádeja sa Peter Privara.

Výpravu mohlo podľa Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) rozšíriť aj maximálne sedem cyklistiek a junioriek, Slovensko však túto možnosť úplne nevyužije. Na šampionát pocestuje len juniorka Tereza Medveďová. Podobne ako v kategórii do 23 rokov ešte nie je známa nominácia na časovku, do pretekov s hromadným štartom zasiahnu Tomáš Harag, Juraj Bellan a Martin Dubeň.

"Medveďová ide predovšetkým na skusy, keďže je mladá a začína v tejto kategórii. Chceme jej vytvoriť podmienky, aby sa dostala na olympijské hry. Na MS neočakávame od nej zázraky. Po vlaňajšku nám o kategóriu vyššie odišli najlepší juniori. Tento rok verím, že aspoň jeden by sa mohol dostať do prvej tretiny výsledkovej listiny," doplnil Peter Privara.

Slovensko bude mať zastúpenie aj v úvodnej disciplíne šampionátu - časovke družstiev. V širšej nominácii obhajcov titulu Omega Pharma-Quick Step je Peter Velits, za Cannondale by mohol štartovať Peter Sagan.

Nominácia výpravy SR na majstrovstvá sveta v cyklistike vo Florencii

Muži-elite (širšia nominácia): Peter Sagan (predpoklad aj časovka družstiev), Peter Velits (aj časovka jednotlivcov a predpoklad aj časovka družstiev), Martin Velits, Juraj Sagan, Maroš Kováč, Matej Jurčo (aj časovka jednotlivcov), Patrik Tybor, Marek Čanecký
Muži do 23 rokov: Michael Kolář, Erik Baška, Mário Daško, Ľuboš Malovec
Juniori: Tomáš Harag, Juraj Bellan, Martin Dubeň
Juniorky: Tereza Medveďová

Zdroj: SITA, 4. 9. 2013