Grafická verzia

V Bratislave sa bude v jude bojovať o body do európskeho rebríčka

5.9.2013

Po štrnástich rokoch sa v Bratislave uskutoční vrcholné podujatie džudistov. Počas najbližšieho víkendu bude športová hala na Pasienkoch dejiskom Európskeho pohára, na ktorom sa predstaví 235 džudistov z osemnástich krajín. O triumfy budú súťažiť muži a ženy v celkovo štrnástich hmotnostných kategóriách. Po oba dni sa začnú boje na troch tatami od 10.00 h, finálové bloky sú na programe od 14.00 h.

"V priebehu šiestich týždňov je vo svete šesť veľkých turnajov. Sme preto radi, že sa nám podarilo prekonať hranicu 200 účastníkov. Do budúcnosti by sme chceli, aby sa u nás predstavilo okolo štyristo súťažiacich," uviedol predseda Slovenského zväzu džuda Ján Krišanda.

V Bratislave sa bude bojovať o body do európskeho rebríčka. Do slovenskej metropoly prídu predovšetkým talentovaní džudisti. Chýbať budú účastníci minulotýždňových majstrovstiev sveta v Riu de Janeiro. V Bratislave sa v pozícii trénerov predstavia viaceré bývalé hviezdy tohto športu. V talianskej výprave príde olympijský víťaz zo Sydney 2000 do 73 kg Giuseppe Maddaloni, v britskej viacnásobný medailista z ME a MS Euan Burton. Nebude chýbať ani strieborný olympionik z Atén 2004 Jozef Krnáč.

Na turnaji bude štartovať celá slovenská špička s výnimkou olympionika Milana Randla. "Len v pondelok sa vrátil z majstrovstiev sveta. Má za sebou náročný poolympijský rok s viacerými vrcholmi a už dlhšie mal naplánovanú dovolenku," vysvetlil neúčasť najlepšieho Slováka reprezentačný tréner Rastislav Mezovský. Na tatami na Pasienkoch sa predstaví kompletná juniorská reprezentácia SR, pre ktorú to bude posledná príprava na nadchádzajúci európsky šampionát v Sarajeve.

Organizátori Európskeho pohára pracujú s rozpočtom 150-tisíc eur. Do budúcnosti plánujú pritiahnuť hviezdy tohto športu. Jedným z propagátorov podujatia je aj strieborný olympionik Jozef Krnáč. "Od roku 2004, keď som získal striebro v Aténach, sa v džude zmenili pravidlá, tento šport sa už tiež posúva do komerčnej fázy. Bratislava má čo ponúknuť džudu a verím, že tento turnaj bude mať veľkú tradíciu," doplnil Jozef Krnáč.

Zdroj: SITA, 4. 9. 2013