Grafická verzia

OH 2020 bude hostiť Tokio!

9.9.2013

Dejiskom Hier XXXII. olympiády v roku 2020 bude Tokio. Rozhodli o tom v sobotu v Buenos Aires v tajnom hlasovaní členovia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na svojom 125. zasadnutí.

Hlavné mesto Japonska usporiada najväčši športový sviatok druhýkrát v histórii po roku 1964. Vo finálovej trojici kandidátskych miest na usporiadanie OH 2020 figurovali ešte Istanbul a Madrid.

Zo 103 členov MOV malo oprávnenie voliť v prvom kole 97, medzi nimi aj úspešná slovenská strelkyňa Danka Barteková. Ani jedno z finálovej trojice kandidátskych miest nedostalo v 1. kole nadpolovičnú väčšinu hlasov, z hry ale vypadol Madrid a neuspel už s treťou kandidatúrou za sebou.

Tokio dominovalo, Istanbul a Madrid mali zhodný počet a tak medzi nimi rozhodol dodatočný "rozstrel", v ktorom bol úspešnejší v pomere 49:45 zástupca Turecka. Oznámenie výsledku rozstrelu prezidentom MOV Jacquesom Roggem vyvolalo veľkú radosť v radoch zástupcov kandidatúry Istanbulu, keďže si mysleli, že sa stali celkovými víťazmi volieb. Radosť Turkov vystriedal o 22.21 SELČ pri ďalšom vystúpení šéfa Medzinárodného olympijského výboru smútok, keďže v rozhodujúcom hlasovaní uspelo Tokio.

Členovia MOV si v sobotu pred hlasovaním vypočuli v argentínskej metropole záverečné prezentácie kandidátskych miest, ktorých delegácie viedli turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, japonský premiér Šinzó Abe a španielsky korunný princ Felipe s premiérom svojej krajiny Marianom Rajoyom. Každé z troch kandidátskych miest malo vrátane odpovedí na otázky k dispozícii ešte približne 70 minút, aby presvedčilo o svojich prednostiach.

Premiér "krajiny vychádzajúceho slnka" Šinzó Abe v záverečnej 45-minútovej prezentácii zdôraznil, že Tokio nijako neovplyvnila nukleárna kríza po katastrofe v japonskej jadrovej elektrárni vo Fukušime. "Dovoľte mi ubezpečiť vás, že všetko máme pod kontrolou. Táto udalosť nenapáchala a nikdy ani nenapácha žiadne škody v Tokiu. Neexistuje žiadne zdravotné riziko," uviedol.

Prezident Japonského olympijského výboru Cunekazu Takeda presviedčal členov MOV, aby volili Tokio a budú mať garantované splnenie všetkých podmienok a stopercentný servis počas hier. Vyzdvihol tiež, že žiadny z japonských športovcov nemal v doterajšej histórii olympiád a paralympiád pozitívny dopingový test.

Hlavné mesto Japonska ako jediné z trojice kandidátov už OH usporiadalo, v roku 1964 sa skončili úspechom. Krajina privítala aj zimnú olympiádu v rokoch 1972 v Sappore a 1998 v Nagane. Tokio sa neúspešne uchádzalo aj o OH 2016, tentoraz ale bolo pred hlasovaním najvýraznejším favoritom. Hlavnou prednosťou kandidatúry boli krátke vzdialenosti medzi športoviskami, 85 percent z nich leží v okruhu do 8 km od olympijskej dediny. Plusom je aj finančná vyváženosť a stabilita projektu.

"Správny partner v pravý čas," znelo motto Japoncov tesne pred voľbami. "Tokio je jedno z najbezpečnejších miest na svete," prízvukoval v prezentácii Abe s prísľubom zaplnených štadiónov počas hier.

Zdroj: SITA, 7. 9. 2013