Grafická verzia

Pred MS vo vodnom slalome

11.9.2013

Do tohtoročnej bilancie slovenského športu by mali pribudnúť po nadchádzajúcom víkende medaily zo svetového šampionátu. Slalomári na divokej vode predstavujú záruku vzácnych kovov a ak sa nič nepredvídané nestane, nebude tomu v pražskej Troji od štvrtka do nedele na 35. MS inak ani teraz. Ak sa vychádza z teórie pravdepodobnosti, vari len zázrak by spôsobil, ak by v perejách napájanými vltavskou vodou v konkurencii 341 vodákov z 52 krajín vyšli naprázdno.

Vo výbere Slovákov nechýba ani jedna osvedčená loď, v jednotlivých disciplínach sa zostavili trojice, ktoré ťahajú za sebou šnúru nekonečných úspechov. Deblisti sa už dlhé roky usilujú v nezmenenej trojici, rovnako ako singlisti, miernymi zmenami prešli kajakárky a kajakári, no a singlistka Katarína Macová v singloch patrí taktiež do svetovej špičky. Ak sa všetko podčiarkne a zráta, bezmedailový omyl si nemôže trinástka lodí dovoliť.

Poolympijský rok prináša vždy pohyb vo výberoch jednotlivých krajín, seriál Svetového pohára 'vyplavil' zopár nových mien, podstatné však zostalo zastabilizované. Všetci velikáni divokých perejí sa nachystali na Troju, všetci tvrdia, že v plnej paráde, očakáva sa vyrovnaný boj, vzhľadom na počet účastníkov (103 kajakárov, 74 singlistov, 37 singlistiek, 59 kajakárok, 34 lodí deblistov) oveľa väčší ako na vlaňajšej olympiáde v Londýne. Umelý trojský kanál nevzbudzuje hrôzu, považuje sa za jeden z ľahších, no s takýmto argumentom nemožno príliš žonglovať. Aj na 'tichej' vode stavitelia tratí dokážu vykúzliť pasáže, ktoré skrátia dych, podlomia silu záberu a rozkývajú žŕdky. Slováci opäť argumentujú želaním, aby kombinácie bránok boli čo najnáročnejšie, pretože až vtedy vynikne technická dokonalosť pádlovania, v ktorej sa cítia ako doma.

V tohtoročnom seriáli Svetového pohára sa zdalo, že nadišiel ústup zo slávy, no záverečné kolo v Čunove opäť Slovákom doprialo. Do Troje pocestovali komfortne, s dostatočným nákladom úspechov, ktorý vzbudzuje značnú dávku optimizmu. Návrat singlistu Michala Martikána, päťnásobného olympijského medailistu, dopadol vo finálovom kole SP v Čunove impozantne, len raz sa na vrcholnej scéne v tejto sezóne objavil, a opäť víťazne. Deblisti Hochschornerovci opäť bratsky zatiahli a ich súzvuk v perejách nemal chybu. Kajakárka Jana Dukátová s celkovým prvenstvom v SP sa vybičovala v pravej chvíli, v tejto sezóne jediný raz zvíťazila, vyrovnanosťou však preskočila všetky súperky. Na svoje príležitosti čakajú ostrieľaní singlisti Slafkovský, Beňuš, aj deblisti Škantárovci a dvojnásobná olympijská víťazka kajakárka Kaliská. Zvyšok zo slovenskej trinástky, všetci veria, že šťastnej, môže milo prekvapiť, vrátane omladeného tímu kajakárov.

Na pražskú Troju majú Slováci radostné spomienky hlavne preto, že jubilejný 30. svetový šampionát slalomárov na divokej vode pred šiestimi rokmi im doprial štyri medaily (1-1-2). Na zlaté výslnie sa impozantným spôsobom prepracovala vtedy iba 23-ročná Jana Dukátová. Aj keď o Jane Dukátovej nebolo možné povedať, že prišla, videla a zvíťazila, pretože už na predchádzajúcich významných podujatiach sa často skvele ukázala, ponúkalo sa veľavravné spojenie - v Troji sa narodila hviezda.

Troja 2006 pomohla, aby sa v bilancii Slovákov pohlo obdivuhodne číslami. Bronzoví deblisti Hochschornerovci, dokonca dvakrát vrátane hliadok s Milanom Kubáňom - Mariánom Olejníkom a bratmi Šoškovcami, strieborný singlista Michal Martikán, ktorý zviedol neľútostný súboj dnes už v športovom dôchodku s Francúzom Tonym Estanguetom a napokon jedinečne zlatá kajakárka Jana Dukátová i na štvrtom mieste Elena Kaliská patrili do výkladnej skrine úspešnosti. Ak sa pred MS hovorilo o okrúhlych číslach v medailovej štatistike úspešnosti, ktoré mohol slovenský slalom dosiahnuť, tak bilanciou 1-1-2 sa mu ich podarilo naplniť. Michal Martikán sa tešil z jubilejnej 10. medaily vo svojej kariére na MS (5-1-4), nepretržite od roku 1995, slovenský vodný slalom si zaokrúhlil počet vzácnych kovov od roku 1993 na 20 (8-3-9) a v globálnom medailovom čísle, vrátane federálnych čias, prekročil impozantnú 60-ku so sumárom 61 medailí (19-17-25).

Naposledy bojoval svet o medaily pred dvoma rokmi v Čunove. Na 34. MS sa naplnili všetky vízie, ktoré si organizátori čunovského šampionátu predstavovali. Aj keď ich pribrzdilo počasie so silným vetrom a neregulárne rozkývanými bránkami, aj v nahustenom programe, z piatich do troch dní, sa zrodilo niečo výnimočné. Ako inak bolo možné nazvať emócie, ktoré nad kanálom zavládli, nad dosiaľ najväčšou spŕškou medailí v histórii (3-2-3), so zlatými Hochschornerovci, hliadkami 3xK1 žien (Dukátová, Kaliská, Mannová-Beňušová) a 3xC1 mužov (Martikán, Slafkovský, Beňuš).

V pražskej Troji sa ponúkajú v roku 2013 ďalšie výzvy, na 20-ty zlatý kov (dosiaľ 19-11-13), na Martikánov 10-ty titul (9-3-4) a jeho medailové reťanie bez prerušenia od roku 1995. Aj Hochschornerovci splietalú zlaté uzlíky s trpezlivosťou trojnásobných olympijských šampiónov, štyrikrát bez prerušenia triumfovali v individuálnych pretekoch na MS od roku 2007, v roku 2006 práve v Troji boli tretí, na stupňoch v jednom reťazení sa objavili päťkrát. A usiluje sa aj Dukátová, v roku 2006 sa stala v Troji majsterkou sveta a odvtedy už nazbierala na svoje konto zbierku 3-3-0, vrátane singlového titulu v slovinskom Tacene 2010.

Budú reprezentovať:
K1 muži: Martin Halčin, Ján Šajbidor, Jakub Grigar
K1 ženy: Jana Dukátová, Elena Kaliská, Kristína Nevařilová
C1 muži: Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš
C2: Pavol a Peter Hochschornerovci, Ladislav a Peter Škantárovci, Tomáš Kučera - Ján Bátik
C1 ženy: Katarína Macová

Zdroj: TASR, 10. 9. 2013