Grafická verzia

MS v pretláčaní: V Gdyni 11 medailí pre Slovensko a MS 2018 v Bratislave

13.9.2013

Na svetovom šampionáte v pretláčaní rukou v poľskej Gdyni vybojovali slovenskí reprezentanti celkovo 11 cenných kovov, čo je oproti šiestim medailám z vlaňajších MS v brazílskom Sao Vicente takmer dvojnásobný nárast.

Slováci, čo sa týka umiestnení pretekárov v hlavných kategóriách, čiže mužskej a ženskej, obsadili 7. priečku v hodnotení krajín. Predstihli dokonca silné Švédsko, ktoré sa pravidelne umiestňovalo pred reprezentantmi spod Tatier.     

Na štvrtkovej tlačovej konferencii v ŠH Mladosť pri hodnotení výkonov vládla všeobecná spokojnosť. "Naša reprezentácia má za sebou úspešný šampionát. Zúčastnilo sa ňom 1200 športovcov zo 43 krajín, kvantita aj kvalita neustále rastie a získať niektorú z medailí je čím ďalej tým ťažšie. Perfektne sme zabojovali, priviezli sme domov spolu jedenásť medailí, čo je takmer dvojnásobne vyšší počet ako vlani. Úroveň šampionátu bola naozaj veľmi vysoká. V Poľsku sa náš šport dostal opäť na iný level. Pre divákov bol vizuálny efekt úžasný, súťaže prebiehali v krásnej hale a sledovať ho mohli aj na megaobrazovkách, nechýbal perfektný informačný systém," povedal prezident Slovenskej asociácie pretláčania rukou SAPR Marián Čapla.   

V súťažiach ľavou rukou sa o najcennejšie kovy postarali Lucia Debnárová v kategórii do 60 kg a Juraj Michalička v najťažšej kategórii nad 110 kg. Striebro vybojovali Snežana Babajevová (do 50 kg) a Dominik Glod v kategórii do 70 kg medzi 21-ročnými. V pravačke tri strieborné kovy pridali Debnárová v kategórii do 60 kg, Babajevová v kategórii do 50 kg a Glod v kategórii do 70 kg medzi 21-ročnými. Michalička v najťažšej kategórii nad 110 kg ukoristil bronz rovnako ako Michal Girášek (do 80 kg). Rebeka Martinkovičová po zisku zlatej medaily v ľavačke (- 70 kg) pridala striebro v pravačke.

"Rebeka podala excelentný výkon a je veľkým prísľubom do budúcnosti. Verím, že aj v kategórii do 21 rokov bude patriť medzi najlepšie pretekárky," uviedol Čapla. Lucia Debnárová je už tradičnou zberateľkou medailí z vrcholných podujatí: "Som spokojná, už niekoľko rokov po sebe sa držím v špičke a nie je to ľahké. Zlatých medailí mám zo svetových šampionátov celkovo osem, seniorských šesť plus dve juniorské, tie bronzové ani nerátam. Pre mňa má zlato cenu vtedy, keď ho získam proti silnej súperke."     

Slovensko okrem medailovej žatvy uspelo v Gdyni aj na diplomatickom poli, keď mu svetová federácia "priklepla" organizáciu MS v roku 2018. "Budeme hostiteľmi jubilejného 40. svetového šampionátu. Na 99 percent sa bude konať v Bratislave. Uvažujeme nad Zimným štadiónom Vladimíra Dzurillu v Ružinove alebo športovou halou na Pasienkoch. Hľadáme alternatívy najmä čo sa týka toho, aby bola hala blízko hotelov, kde budú výpravy ubytované a spĺňala kapacitné požiadavky," poznamenal Čapla.

Zdroj: TASR, 12. 9. 2013