Grafická verzia

MS v zápasení: V Budapešti osem Slovákov, horúcim medailovým želiezkom I. Lévai

16.9.2013

Osem slovenských reprezentantov sa predstaví na nadchádzajúcich majstrovstvách sveta v zápasení, ktoré sa začínajú v pondelok v Budapešti (16. - 22. septembra).

Z nich najvyššie ambície má István Lévai v grécko-rímskom štýle v hmotnostnej kategórii do 60 kg. Európsky šampión z vlaňajších ME v Belehrade a majiteľ bronzu z marcových majstrovstiev Európy v Tbilisi si aj v maďarskej metropole brúsi zuby na medailu.
      
"Som maximalista, treba si dávať zakaždým tie najvyššie ciele. Keďže István patrí medzi svetovú špičku, musí byť jeho cieľom zisk titulu majstra sveta," uviedol na adresu svojho zverenca tréner slovenských borcov v grécko-rímskom štýle Karol Lengyel. "Treba však povedať, že forma v uplynulých dňoch u neho nebola taká, aká by mala byť. Natrénované má, len mu chýba iskra. István je však súťaživý typ a verím, že počas najbližšieho týždňa sa pripraví aj po psychickej stránke a bude na súboje pripravený. Možné je všetko - že vypadne na prvej prekážke i že bude majstrom sveta," poznamenal reprezentačný tréner, ktorý vníma športovú psychológiu ako dôležitú súčasť prípravy.
      
V nominácii figuruje okrem Istvána Lévaia aj jeho brat Attila v kategórii do 66 kg, ďalej Vojtech Jakus (do 74 kg) a Dávid Lengyel (do 96 kg). Na budapeštianskej žinenke sa však predstavia najprv voľnoštýliari, v kategórii do 66 kg bude v pondelok zápasiť Peter Obžera a do 96 kg Jozef Jaloviar. O deň neskôr príde na rad kategória do 60 kg s Mykolom Bolotňukom a v stredu bude v akcii Dan Pálinkás (do 74 kg).
      
Práve na šampionáte v Budapešti zažijú premiéru inovované pravidlá, ktoré vedenie Medzinárodnej zápasníckej federácie (FILA) nedávno prijalo v súvislosti s hrozbou vyradenia tohto tradičného olympijského športu z programu OH 2020 v Tokiu. Rozhodcovia budú na základe nových regúl viac trestať pasivitu a odzváňa sa aj vytláčaniu súpera zo žinenky. "Nové pravidlá jednoznačne vítam. Zápasenie sa vracia na žinenku, lebo doteraz sa poriadne nesúťažilo. Konečne sa do popredia dostane trénovanosť športovca. Nám nové pravidlá vyhovujú," dodal Karol Lengyel.
      
Svoje zastúpenie bude mať Slovensko v maďarskej metropole aj medzi rozhodcami v osobe Miroslava Vojkoviča.

Zdroj: TASR, 15. 9. 2013