Grafická verzia

O futbalové EURO 2020 má záujem až 32 krajín

20.9.2013

O usporiadanie zápasov záverečného turnaja majstrovstiev Európy vo futbale v roku 2020 má záujem až 32 krajín. Po zasadnutí exekutívy UEFA v chorvátskom Dubrovníku to potvrdil jej slovenský člen, bývalý prezident Slovenského futbalového zväzu František Laurinec.

"Bolo to 32 krajín, teda viac ako polovica z 54 členských krajín UEFA. Do konca apríla budú prebrané garancie jednotlivých kandidátov, o hostiteľských mestách sa rozhodne v septembri 2014," povedal pre denník Šport Laurinec. Oficiálne mená záujemcov oznámia v piatok. Slovensko medzi kandidátmi vzhľadom na nevyhovujúci štadión chýba.

Pôvodne chcelo celý šampionát zorganizovať Turecko, ale napokon sa ujal nápad prezidenta UEFA Michela Platiniho a záverečný turnaj sa uskutoční na 13 štadiónoch v 13 rôznych mestách kontinentu. Vyberať ich bude výkonný výbor UEFA. O záverečné zápasy - oba semifinálové a finále sa uchádza podľa doterajších informácií nemecký Mníchov a turecký Istanbul.

Vzhľadom na predchádzajúce snahy má väčšiu šancu na úspech turecký kandidát, jeho zástupcovia tvrdia, že pridelenie rozhodujúcej fázy im už prisľúbil aj Michel Platini. Mníchov ponúka Allianz Arenu aj s plánmi na zvýšenie kapacity počas medzinárodných zápasov na 71-tisíc miest.

Od sezóny 2014/2015 budú hrať v európskych pohároch aj kluby z Gibraltáru. Majster sa predstaví v prvom predkole Ligy majstrov, víťaz pohárovej súťaže v prvom predkole Európskej ligy UEFA. Výkonný výbor UEFA zároveň potvrdil doterajší model európskeho šampionátu do 21 rokov, najbližší sa uskutoční v roku 2015 v Českej republike.

Zdroj: SITA, 20. 9. 2013