Grafická verzia

MS v cyklistike: Peter Velits vybojoval titul majstra sveta v časovke tímov

23.9.2013

Cyklisti družstva Omega Pharma-Quick Step obhájili vo Florencii titul majstrov sveta v tímovej časovke.

Z tretej zlatej medaily z majstrovstiev sveta sa tešil v tomto tíme Slovák Peter Velits. V roku 2007 triumfoval na šampionáte mužov do 23 rokov, vlani vo Valkenburgu i tento rok vo Florencii vyhral s Omegou Pharma-Quick Step tímovú časovku. "Je to super pocit. Toto je oveľa vydretejšie víťazstvo ako vlani, keď mi viac sadla trať. Oba triumfy boli náročné, teraz som sa však trápil oveľa viac. Som rád, že nám to vyšlo a ešte s takým minimálnym rozdielom. Som veľmi spokojný. Môj prvý titul majstra sveta a tieto dva sa nedajú porovnávať, premiérový som predsa len získal v pretekoch jednotlivcov. Z týchto dvoch tímových má asi trocha väčšiu hodnotu súčasný z Florencie," uviedol Peter Velits.

Belgické zoskupenie v zložení Sylvain Chavanel, Michal Kwiatkowski, Tony Martin, Niki Terpstra, Kristof Vandewalle a Peter Velits sa presadilo na 57,2 km dlhej trati medzi Montecatini Terme a Florenciou s náskokom 81 stotín sekundy pred austrálskym tímom Orica GreenEdge. Omega Pharma-Quick Step zvládla trať rýchlostným priemerom 53,4 km/h za 1:04:16,81 h. Bronz si vybojoval tím Sky, ktorý za šampiónmi zaostal 22,55 s. Peter Sagan bol lídrom tímu Cannondale, ktorý napokon vo vyrovnaných pretekoch s odstupom 1:28,74 min obsadil 7. miesto. "Bola to rýchla trať, 57 km bolo dosť. Je pre všetkých rovnaká. Dôležité je, že to už máme za sebou," povedal v prvej reakcii pre RTVS Peter Sagan.

Od začiatku to bol súboj medzi Omegou Pharma-Quick Step a Oricou GreenEdge. Velitsovci viedli od prvého medzičasu (7,3 km), na druhom (24,09 km) mali náskok 14,04 s. Ďalšiu časť trate išli oveľa lepšie jazdci Orica GreenEdge a na treťom medzičase (42,3 km) už boli o 1,45 sekundy popredu. Rozhodlo posledných 15 km. Peter Velits s Tonym Martinom ťahali špicu a napokon dotiahli svojich kolegov do víťazného konca, aj keď to bola dráma do posledného metra.

Petrovi Velitsovi trať jazdy proti chronometru veľmi nesedela, keďže na trase bola dlhá rovina a tá je skôr v tejto disciplíne pre silovejšie typy jazdcov. Do cieľa napokon prišli len štyria jazdci Omegy, medzi nimi aj dvadsaťosemročný Púchovčan. V časovke šesťčlenných tímov sa hodnotí prejazd štvrtého jazdca. "Úvod sme išli veľmi dobre, prvý kopec sme vyšli rýchlo, nakoplo nás to. Na rovine sme začali trocha strácať, lebo najmä ja s Michalom Kwiatkowským nie sme silové typy na roviny. Necítili sme sa tam dobre, išli sme preto len krátke špice, aby sme nesklamali tím. Ťahali nás na tomto úseku najmä Niki Terpstra a Tony Martin. Všetci sme toho mali v závere už dosť, mali sme informácie o našom tesnom náskoku. Išli sme už iba štyria, záver bol už aj trocha na riziko, ale podaril sa nám," doplnil Peter Velits, ktorý si na dekorovaní najlepších vypočul belgickú hymnu. Tím Omega Pharma-Quick Step síce nastúpil vo francúzskom-poľsko-nemecko-holadsko-belgicko-slovenskom zoskupení, ale je registrovaný v Belgicku. Preto hrali víťazom belgickú hymnu. "Tú hymnu som nepoznal, ale bol to pekný pocit. Naši športoví riaditelia si to poriadne užili, aj oni odviedli kus práce. Mohli sme spoločne zdieľať radosť, čo bolo dôležité," tvrdil pre Rádio Slovensko Peter Velits.

Päťnásobný účastník Tour de France a druhý muž Vuelty 2010 by sa mal vo Florencii predstaviť ešte dvakrát. V stredu by mal absolvovať časovku jednotlivcov a v nedeľu preteky s hromadným štartom, v ktorých chce dopomôcť k úspechu Petrovi Saganovi. O štarte v individuálnej časovke ešte bude rozmýšľať. "Nechcem nič dopredu hovoriť. Presvedčil som sa, že trať časovky nie je taká, aby mi úplne vyhovovala. Nie som ako Tony Martin, ktorý ide priemer 56 km/h po rovine. Uvidím, či pôjdem alebo nepôjdem časovku. Budem o tom ešte uvažovať," dodal pre večerný športový magazín Rádia Slovensko Peter Velits.

Zdroj: SITA, 22. 9. 2013