Grafická verzia

V Bratislave ME, GP ISU i šampionát štyroch krajín

26.9.2013

Bratislava bude v nasledujúcich mesiacoch hostiť viaceré vrcholné medzinárodné podujatia v krasokorčuľovaní, program vyvrcholí od 25. do 31. januára 2016 majstrovstvami Európy.

Už od 3. do 5. októbra sa na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu uskutoční Memoriál Ondreja Nepelu. Vo vynovenej Slovnaft aréne sa bratislavskí organizátori rozhodli usporiadať aj spoločné majstrovstvá Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska. Šampionát štyroch krajín sa uskutoční od 20. do 22. decembra.

"Prvýkrát sa na spoločných majstrovstvách predstavia aj maďarskí reprezentanti, čím sa zvýši úroveň podujatia. Každý zväz nemá veľa elitných pretekárov, je lepšie usporiadať majstrovstvá spoločne. V čase šampionátu mal mať v hale koncert Andrea Bocelli, ale napokon svoje vystúpenie posunul o deväť dní a my sme sa chopili príležitosti," vysvetlila predsedníčka Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu Felicitas Babušíková.

O rok v septembri sa v Bratislave stretnú poprední juniori z celého sveta na pretekoch Grand Prix ISU. Tento rok sa preteky juniorskej série konali v Košiciach. "ISU nás požiadala, či by sme neboli ochotní zorganizovať preteky v Bratislave. Na 99 percent by sa mali konať 4. až 7. septembra 2014. Bude to ďalšie veľké krasokorčuliarske podujatie u nás," vysvetlila Babušíková.

Po rekonštrukcii ZŠ Ondreja Nepelu začali v krasokorčuliarskom klube Slovan Bratislava uvažovať o usporiadaní vrcholného medzinárodného podujatia. "Chceli sme sa uchádzať o majstrovstvá sveta 2015, ale nemali sme veľké šance konkurovať Číne. Dozvedeli sme sa o európskom šampionáte. V marci Slovan vypracoval podklady a uspeli sme v konkurencii s Českou republikou," uviedla šéfka Krasokorčuliarskeho športového klubu Slovan Bratislava Zuzana Jánošová. Slovensko má šampionát 2016 predbežne pridelený a definitívne ho Medzinárodná korčuliarska únia (ISU) potvrdí o rok.

"Systém v ISU je taký, že každý organizátor má rok na to, aby si pripravil rozpočet a vyjadril sa, či to zvládne. Následne zasadne predsedníctvo ISU a oficiálne pridelí šampionát. Cítim, že Bratislava je nám naklonená, Zimný štadión Ondreja Nepelu má cveng a v ISU nás dobre poznajú," vysvetlila Felicitas Babušíková. Pre Bratislavu budú ME 2016 v krasokorčuľovaní ďalšou veľkou športovou udalosťou, pri ktorej sa môže prezentovať mesto i celá krajina.

Zdroj: SITA, 26. 9. 2013