Grafická verzia

Trio Slovákov s istotou účasti vo finále SP

26.9.2013

Na finálové preteky seriálu Svetového pohára 2013 v Abú Zabí v SAE pre brokové zbrane (21. - 29. 10.) a v nemeckom Mníchove pre puškové a pištoľové disciplíny (6. - 12. 11.), ktorými sa uzavrie tohtoročná sezóna významných podujatí v športovej streľbe, sa kvalifikovalo trio slovenských strelcov - Erik Varga, Zuzana Štefečeková a Danka Barteková.

Po štyroch "kvalifikačných" kolách v rámci SP a nedávnych majstrovstvách sveta sú už známi účastníci tohtoročného vyvrcholenia seriálu. Ich menoslov dostal konečnú podobu po septembrovom brokárskom svetovom šampionáte v peruánskej Lime. Pred MS mali zo Slovákov právo finálového štartu v trape žien Štefečeková vďaka triumfu na SP v Granade a štvrtému miestu v Nikózii, medzi mužmi E. Varga zásluhou víťazstva na SP v Nikózii a štvrtej priečky z Al Ainu, ako aj skeetarka D. Barteková ako obhajkyňa lanského prvenstva z Pragerska (účasť by si vybojovala aj 4. miestom z tohtoročného SP v Nikózii).

K triu členov SŠŠR MV SR sa mohli pridať aj ďalší reprezentanti SR za predpokladu zisku cenného kovu v Lime. Na medailu však nikto z nich nesiahol, čím zároveň padla aj posledná možnosť na miestenku do elitnej spoločnosti. Teoretická nádej ešte bliká pre Mariána Kovačócyho (7. v Al Aine a 11. v Nikózii), keď v disciplíne trap mužov figuruje medzi náhradníkmi. Jeho meno je však až dvanáste pod čiarou, takže účasť v Abú Zabí je zrejme nereálna.

Keďže na jednotlivých podujatiach SP sa zo slovenských puškárov a pištoliarov nikto neprebojoval na stupeň víťazov, v Mníchove budú finálové preteky takisto ako vlani v Bangkoku opäť bez zástupcu SR.

Vlani sa na finále SP kvalifikovali dve slovenské reprezentantky - pravidelné účastníčky podujatia D. Barteková (obsadila 1. miesto) a Štefečeková (4.).

Právo štartu vo finálových pretekoch 26. ročníka seriálu Svetového pohára majú okrem obhajcov lanských prvenstiev aj medailisti z MS 2013 a najúspešnejší jednotlivci z tohtoročných podujatí SP.

Zdroj: SITA, 26. 9. 2013